A A+ A++

Rodzice powinni być przykładem dla dzieci w budowaniu nawyku aktywności fizycznej – powiedziała PAP profesor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego dr hab. Anna Brzęk. Badania prowadzone na uczelni pokazują, że aż 20 proc. uczniów w czasie wolnym, po szkole, jest nieaktywnych, co w głównej mierze wynika z braku budowania dobrych wzorców ruchowych w tym zakresie.

– Uczniowie mają aktywność fizyczną na poziomie średnim, najczęściej w szkole na lekcjach wf-u, natomiast poza szkołą nie wszystkie dzieci spędzają czas wolny w sposób aktywny. To się oczywiście bierze z nawyków rodziców, rodziny, otoczenia w którym przebywają, no bo przecież wzorce budują autorytety – powiedziała PAP prof. SUM i dziekan wydziału nauk o zdrowiu w Katowicach dr hab. nauk o zdrowiu Anna Brzęk.

Co piąty uczeń po szkole nie jest aktywny

Według badań Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, aż 20 proc. uczniów jest nieaktywna po szkole. Jak zaznaczyła prof. Brzęk, nie zbuduje się zdrowych nawyków u dzieci, jeśli rodzice, rodzina, otoczenie nie dadzą im przykładu – nie wyjdą na rower, spacer, czy nie zapiszą na dodatkowe zajęcia ruchowe. Jak wyjaśniła specjalistka, dla dziecka na pewnym etapie najważniejsze jest towarzystwo z jakim spędza wolny czas i jeśli rodzic nie ma z różnych powodów czasu by wspólnie zapewnić ten rekomendowany czas to dobrą alternatywą jest zapisanie dziecka na zajęcia dodatkowe z przyjacielem. Uczeń musi wiedzieć, że aktywność fizyczna może być także formą rozrywki i dobrze spędzonego czasu.

– Czynniki, które wpływają na nieprawidłowości w obrębie postawy ciała są licznie i znane o wielu lat i w zasadzie to niewiele się z nimi robi, pomimo dużej wiedzy w zakresie fizjoprofilaktyki. Jak się zaczyna rok szkolny to wszyscy trąbią o przeciążonych plecakach, bo to jest modne. Jeżeli pojawia się olimpiada to mówimy o aktywności fizycznej, znaczeniu wysiłku, natomiast to są takie działania, które nie będą przynosiły efektów, jeżeli nie będą systematycznie prowadzone, powtarzane – wyjaśniła fizjoterapeutka.

Aktywność fizyczna to profilaktyka nadwagi

Jak podkreśliła, jeżeli nie będziemy edukować i poszerzać wiedzy zaczynając od rodziców, opiekunów, czy nauczycieli w tym nauczycieli wf-u i oczywiście samych dzieci, to liczba uczniów z wadami postawy ciała lub nadwagą czy otyłością będzie wzrastać.

– Wady postawy ciała są te same od lat, i wiemy jak je leczyć, jak im zapobiegać, chyba poza jedną poważną deformacją kręgosłupa jaką jest skolioza idiopatyczna, której przyczyny są nieznane. Oczywiście, pandemia pokazała np. jakie są konsekwencje przebywania w pozycji siedzącej i nadmiernego korzystania z urządzeń elektronicznych. Nadmierne, długotrwałe pochylenie się przed komputerem czy nadmierne wysuwanie głowy do przodu, prowadzi do znacznego przeciążenia mięśni szyi i karku – podkreśliła prof. Brzęk.

Szyja smartfonowa, kto jest narażony?

Fizjoterapeutka wyjaśniła, że za długi czas pochylenia głowy nad np. smartfonem, powoduje przeciążenie odcinka szyjnego. Nadmierne korzystanie z telefonu w nieprawidłowym ułożeniu ciała może doprowadzić do problemu zwanego karkiem lub szyją smartfonową. Kwestią zdrowotną jest również pozycja w jakiej siedzimy oraz pochylenie ramion czy asymetryczne przyjmowanie pozycji w nadmiernej rotacji tułowia.

Połowa dzieci nie dotknie dłońmi podłogi

Około 50 proc. dzieci ma zaburzenia gibkości, czyli m.in. nie jest w stanie dotknąć rękami podłogi. Dla 30 proc. jedyną aktywnością fizyczną w ich życiu są zajęcia wychowania fizycznego, a u prawie 40 proc. wykryto nadmierną zawartość tkanki tłuszczowej – to tylko jedne z wielu alarmujących wniosków, do jakich doszli specjaliści SUM podczas projektu “Schody Zdrowia – edukacja i nauka wyznacznikiem zdrowego i otwartego społeczeństwa”. W badaniu uczestniczyło 2 tys. uczniów szkół podstawowych i tysiąc rodziców bądź opiekunów prawnych. Do udziału w nim zaangażowały się m.in. szkoły z Katowic, Bytomia, Sosnowca, Zabrza i Mikołowa. W ramach projektu naukowcy SUM sprawdzili m.in. w jaki sposób odżywiają się uczniowie.

(PAP)

Julia Szymańska/oprac. EB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWoda przy Lidlu w Zarzeczu, zalana droga przy IKEA i bardzo wysoki poziom Rawy. Trwa usuwanie skutków nocnych ulew
Następny artykułStrażacy ze Starachowic biorą udział w działaniach na południu Polski