A A+ A++

Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło decyzję o natychmiastowym otwarciu szpitala polowego w Nysie, aby wspomóc lokalne służby medyczne w związku z kryzysową sytuacją wywołaną powodzią.

Szpital tymczasowy powstanie w Nysie

– Podjęliśmy decyzję o uruchomieniu szpitala polowego i rozstawieniu go w Nysie. O godz. 13 szpital z Wrocławia rusza do Nysy. Dzisiaj osiągnie pełną gotowość do działań w Nysie – poinformował wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej we Wrocławiu.

Szpital tymczasowy ma zostać rozstawiony na parkingu przed Halą Nyską przy ul. Sudeckiej 23. Powstaje, by odciążyć inne placówki medyczne w regionie i zapewnić opiekę pacjentom z Nysy i okolic. Miasto zostało zalane przez wodę z Białej Głuchołaskiej. Ucierpiał też szpital powiatowy w Nysie, gdzie woda zalała oddział ratunkowy. Pacjentów ewakuowano w trybie pilnym przy pomocy pontonów i łodzi.

Ewakuacja szpitala w Nysie

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, 16 września, o przeprowadzeniu ewakuacji całego szpitala powiatowego w Nysie. Przeniesiono 144 pacjentów – 47 znalazło schronienie jeszcze w niedzielę, a 97 w poniedziałek. Ewakuowani zostali głównie do szpitali w województwie opolskim.

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej, w związku z trudną sytuacją powodziową na południu Polski wicepremier W. Kosiniak-Kamysz przebywa we Wrocławiu, gdzie we wtorek 17 września odbyło się kolejne posiedzeniu sztabu kryzysowego. Z udziałem przedstawicieli władz rządowych i samorządowych oraz służb zaangażowanych w akcję przeciwpowodziową dokonano oceny sytuacji i prognoz hydrologicznych. Podczas posiedzenia omówiono także działania prowadzone przez Wojsko Polskie i służby podległe MSWiA.

Ratunek zdrowia i życia

Podczas posiedzenia wicepremier W. Kosiniak-Kamysz wskazał na główne obszary zaangażowania wojska w działania przeciwpowodziowe.

– Jest kilka linii wysiłku, które prowadzimy. Pierwsza to ratunek życia i zdrowia. To jest absolutnym priorytetem dla wszystkich służb we wszystkich miejscach, gdzie trzeba ewakuować drogą powietrzną, lądową lub łodziami, wszystkim tym co jest dostępne. (…) Druga kwestia to zabezpieczanie wałów. I tutaj informacja o skierowaniu przed chwilą kolejnych jednostek, kolejnych żołnierzy. 

– Kolejna kwestia to jest zabezpieczenie mienia (…).  To również przygotowanie dla wszystkich noclegów, 700 miejsc w Lądku-Zdroju, w wojskowym szpitalu rehabilitacyjno-uzdrowiskowym. Od dzisiaj dostępny dla wszystkich, którzy tego będą potrzebować. (…) Prosimy samorządy o informacje, jakie zasoby są potrzebne. (…) Ani wojsko, ani służby, ani administracja nie zostawia tych terenów i nie zostawi tych terenów, na których woda już ustąpiła. To jest kolejny priorytet, który będzie realizowany, czyli wsparcie dla samorządów w uporządkowaniu, w odbudowie, w utrzymaniu zdolności wszystkich komponentów związanych choćby z oczyszczaniem wody, z uzdatnianiem wody, z dostępem do podstawowych usług – podkreślił szef MON.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSaint Tropez: Kamil Majchrzak w drugiej rundzie
Następny artykułЛелека в гнізді – мир в Україні: як енергетики ОСР ДТЕК Мережі рятують птахів і допомагають людям