A A+ A++

Powódź wzmocni zjawisko patroli obywatelskich? Ma ono głębsze przyczyny

Na obecne zjawisko „patroli obywatelskich” można patrzeć jako oznakę głębszego kryzysu niż wywołanego powodzią, która jest z nami zaledwie od kilku dni. Chodzi o kryzys praworządności. Kiedy sądy praktycznie straciły zaufanie społeczne, a sędziowie są dzieleni na „swoich” i „ich”, w przestrzeni publicznej podważa się status i prawo do wymierzania sprawiedliwości przez tysiące z nich, grożąc postępowaniami dyscyplinarnymi, a nawet karnymi. Przeciętny obserwator może mieć mocno zachwiane poczucie ładu i bezpieczeństwa. A jak patrzy na to pospolity bandyta, przestępca, kiedy ten „piętnowany” sędzia ma mu wymierzyć sprawiedliwość, gdy podważa się jego status sprawiedliwego? W efekcie całe zaufanie i legitymacja sądu, sędziego zostają podważone. Podważony jest więc istotny element władzy państwowej.

Czytaj więcej

Kiedy zaczyna brakować sprawiedliwych strażników, a normy i zasady, dotychczas żelazne, stają się chwiejne, niezrozumiałe i nieakceptowane przez wszystkich, budzą się demony. W efekcie samozwańcy próbują brać sprawiedliwość w swoje ręce, wprowadzać ją na ulicach według swoich zasad.

Prawo i instytucje powinny być wolne od odwetu

Mam nadzieję, że to zjawisko, które majaczy na horyzoncie, zgaśnie jak świeczka, gdyż jest po prostu niebezpieczne dla państwa. Nawet w … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJesienią odważnie ścinam pędy malin. Co roku zbieram kosze pełne dorodnych owoców
Następny artykuł85. rocznica agresji ZSRR na Polskę