A A+ A++

Umowa na okres próbny jest szczególnie popularna w dużych firmach, kiedy na samym początku chce się sprawdzić, jak radzi sobie pracownik. Ponadto dla pracownika to szansa na poznanie nowego zawodowego środowisk, a przy tym także sprawdzenie swoich możliwości w konkretnym miejscu pracy. Warto poznać wszelki szczegóły dotyczące tego typu zatrudnienia, aby uniknąć nieporozumień i skorzystać z wszelkich przysługujących nam praw. Sprawdźmy zatem, co należy wiedzieć o umowie na okres próbny.

Czym jest umowa na okres próbny?

Na samym początku należy sobie dokładnie wyjaśnić, co rozumiemy przez pojęcie umowa na okres próbny. To nic innego, jak specjalny rodzaj umowy o pracę, który umożliwia pracodawcy i pracownikowi wzajemne sprawdzenie się w nowej sytuacji zawodowej. Stosuje się ją na samym początku zatrudnienia, zanim zostanie podpisana umowa o pracę na czas określony lub nieokreślony. Warto dodać, że taki okres próbny daje możliwość oceny kompetencji i umiejętności pracownika, a jemu pozwala na integrację z zespołem i przystosowania do warunków pracy.

Nowapraca jest na wyciągnięcie ręki – sprawdź Pracuj.pl!

Kiedy stosuje się umowę na okres próbny?

Umowę na okres próbny stosuje się w sytuacji, gdy pracodawca chce najpierw sprawdzić, czy nowy pracownik spełnia jego oczekiwania oraz, czy dobrze odnajdzie się w swoich obowiązkach, a także wpasuje się w kulturę firmową. Jednak taka forma umowy ma też spore zalety dla pracownika. To właśnie ona umożliwia pracownikowi ocenę, czy podjęta praca jest odpowiednia dla niego pod względem warunków, zadań, ale też atmosfery w zespole. Okres próbny może być również wykorzystany do szkolenia pracownika w zakresie wykonywanych obowiązków oraz wprowadzenia go w kwestie związane z bezpieczeństwem pracy.

Maksymalna długość okresu próbnego – ile wynosi?

Zgodnie z kodeksem pracy, maksymalny okres umowy próbnej może wynosić 3 miesiące. Może one być jednak nieco krótszy – pracodawca ma prawo zaproponować okres próbny trwający 1 lub 2 miesiące. Wszystko to w zależności od stanowiska i specyfiki danej pracy.

Poznaj prawa i obowiązki pracownika na okresie próbnym

Prawa i obowiązki pracownika na okresie próbnym są takie same jak pracownika zatrudnionego na umowie o pracę na czas określony lub nieokreślony. W praktyce oznacza to, że pracownik ma prawo do wynagrodzenia, a także urlopu wypoczynkowego oraz może korzystać z przysługujących mu świadczeń socjalnych.

Jednakże istnieje tutaj istotna różnica, która dotyczy okresu wypowiedzenia. Należy wiedzieć, że w przypadku umowy na okres próbny wynosi on jedynie 3 dni robocze, niezależnie od długości okresu próbnego. Ponadto pracownik może zrezygnować z pracy podczas okresu próbnego bez konieczności podania przyczyny.

Wejdź natheprotocol i zobacz ciekawe ogłoszenia z sektora IT!

Czy umowę na okres próbny da się podpisać kilka razy?

W przypadku tego samego pracodawcy umowa na okres próbny można zawrzeć tylko jeden raz. Natomiast, gdy dotyczy to innego pracodawcy, to podpisanie innej, nowej umowy próbnej jest możliwe. Warto również dodać, że umowa na okres próbny nie jest obowiązkowa i nie jest standardem. Wielu pracodawców decyduje się od razu podpisać z pracownikiem umowę na czas określony lub nieokreślony.

Podsumowanie

Umowa na okres próbny to istotny element całego procesu rekrutacyjnego, który pozwala zarówno pracodawcy, jak i pracownikowi sprawdzić, czy ich współpraca będzie przebiegać prawidłowo. Pamiętaj też, że okres próbny może trwać maksymalnie 3 miesiące, natomiast okres wypowiedzenia wynosi jedynie 3 dni robocze.

Przeczytaj także: https://blog.theprotocol.it/artykul/czy-apple-watch-9-bedzie-mocniejszy-od-apple-watch-ultra

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułНа Курщині оголосили евакуацію у двох районах
Następny artykułТрамп вважає Байдена і Гарріс причетними до замаху на нього