A A+ A++

Wikimedia Polska przypomina, że do 30 września br. można wziąć udział w XII edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki. Celem konkursu jest fotografowanie polskich zabytków wpisanych do rejestrów, ich dokumentacja oraz zachowanie dla przyszłych pokoleń. Zdjęcia umieszczane są na Wikimedia Commons na wolnych licencjach, co umożliwi ich bezpłatne wykorzystywanie.

Zasady uczestnictwa

Wikimedia Polska, organizacja non-profit rozwijająca m.in. polską Wikipedię, zaprasza do udziału w tym konkursie fotograficznym. Do 30 września uczestnicy mogą zgłaszać swoje zdjęcia polskich zabytków do Wikimedia Commons, zgodnie z regulaminem. Decyduje data załadowania zdjęć, nie ich wykonania.

Zaproszenie dla fotografów

Organizatorzy zachęcają zarówno początkujących, jak i profesjonalnych fotografów do pokazania piękna polskich zabytków. Fotografie muszą być kreatywne i encyklopedyczne, z myślą o wykorzystaniu w Wikipedii.

Uczestnik konkursu może przesłać dowolną liczbę fotografii.

Konkurs stanowi wyzwanie, by spojrzeć na znane obiekty z nowej perspektywy i odkrywać mniej znane zabytki, które jeszcze nie zostały sfotografowane. Uczestnicy mają szansę wykazać się zarówno w warstwie kreatywnej, jak i dokumentacyjnej.

Wartość dokumentacyjna

„Choć konkurs co roku cieszy się dużą popularnością, w Polsce mamy prawie 90 tysięcy zabytków więc praca nad ich dokumentacją wydaje się nie mieć końca. Czekamy też na zdjęcia mniej znanych obiektów” – mówi Kamila Neuman, członkini jury i menadżerka ds. Otwartej Kultury Wikimedia Polska.

W zeszłym roku zostało zgłoszonych prawie 8 tysięcy zdjęć a w tej edycji – po zaledwie dwóch tygodniach – mamy już ponad 10 tysięcy nadesłanych fotografii.

Mapa zabytków

Uczestnicy konkursu mogą łatwo znaleźć zabytki dzięki rozbudowanej mapie stworzonej przez wolontariuszy. Jak zauważa twórca mapy zabytków, Nux:

„Na mapie zabytków znajduje się ponad 89 tys. zabytków, z czego aż 49 tys. nie ma jeszcze zdjęć”.

Jolanta Drzewakowska, menadżerka ds. komunikacji i PR Wikimedia Polska dodaje: „Wolontariusze co roku rozwijają i ulepszają mapę zabytków, by stanowiła jak najwygodniejsze narzędzie dla osób biorących udział w konkursie Wiki Lubi Zabytki. Dzięki mapie można bardzo łatwo – poprzez wpisanie adresu – sprawdzić, czy gdzieś obok nas nie znajduje się zabytek możliwy do sfotografowania w ramach konkursu. Dzięki kolorowym znacznikom możemy też sprawdzić, który z zabytków jeszcze nie ma zdjęcia”.

Co nowego?

W tym roku konkurs ma wyjątkowy charakter dzięki współpracy z Wikimedia Ukraina, w ramach której odbywa się edycja „Polskie dziedzictwo w Ukrainie”.

Kasia Makowska, koordynatorka polskiej edycji WLZ, mówi: „Wspólna przeszłość Ukrainy i Polski to istotna część naszej historii. Ta kategoria pozwala upamiętniać i dokumentować ślady tej przeszłości”.

Wikimedia Polska przyzna nagrody dla zwycięzców tej edycji.

Historia konkursu

Wiki Lubi Zabytki narodził się w 2010 roku w Holandii. Rok później uczestniczyło już 5,5 tys. fotografów z 18 państw, którzy przesłali ponad 168 tys. zdjęć. Dzięki temu konkurs trafił do Księgi Rekordów Guinnessa jako „Największy Konkurs Fotograficzny”. Konkurs ma też poziom międzynarodowy, do którego trafiają najlepsze polskie zdjęcia.

Partnerzy i patronaty

Patronat nad konkursem objęły m.in.: TVP.INFO, Focus.pl, CiekawostkiHistoryczne.pl, Zabytkara.

Partnerami są Unia Metropolii Polskich i Hotele Historyczne Polska, a partnerem kategorii „Nieoczywiste Śląskie” – Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego.

Więcej informacji o konkursie

Strona: https://wikimedia.pl/wiki-lubi-zabytki-2024/

Mapa zabytków: https://zabytki.toolforge.org/

KONTAKT:

Jolanta Drzewakowska

e-mail: [email protected]

tel. +48 600 053 539

Zwycięzca edycji 2023 Frombork, Wieża Radziejowskiego (dzwonnica), Piotr Łotocki, CC BY-SA 4.

Wyróżnienie Kraków, Kopiec Kościuszki w Krakowie, Pawelsuder, CC BY-SA 4.0

Wyróżnienie Kraków, Kopiec Kościuszki w Krakowie, Pawelsuder, CC BY-SA 4.0

Źródło informacji: Stowarzyszenie Wikimedia Polska

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDlaczego Grecja to idealne miejsce na Twoje wakacje?
Następny artykułPolicja zatrzymała mężczyznę za zniszczenie wynajętego mieszkania o wartości 4000 zł