Czytaj więcej
Zamiast troski o dobro młodzieży na pierwszy plan wysuwa się polityka. Dla samych młodych bowiem taka zmiana byłaby tak naprawdę głównie na niekorzyść. Młodzi staną się jeszcze większym celem polityków i ich manipulacji, a system wyborczy zasilą kolejne głosy osób, które nie zawsze rozumieją zawiłości polskiej polityki
Bynajmniej nie chcę tu umniejszać ani zdolności młodych do pojmowania polityki – która często jest lepsza niż u starych, zatwardziałych wyborców – ani ideałom, które stoją za ich chęcią do wpływania na losy kraju i Europy. Uważam jednak, że potrzeba pewnego czasu, który musimy jako społeczeństwo zapewnić ich umysłom i charakterom, tak, by mogły się one w pełni rozwinąć. Bez zbyt szybkiego i pochopnego dorastania w kwestii wyborczej decyzyjności.
Obniżenie wieku wyborczego do 16 roku życia. Konstytucja tego zabrania, choć nie całkowicie
Od strony praktycznej na drodze takich zmian – przynajmniej w teorii – stoi Konstytucja. Jej art. 62 jasno stawia granicę, jaką jest 18 lat ukończone najpóźniej w dniu wyborów. Co jednak ważne, przepis ten pisany był przed wejściem Polski do Unii Europejskiej i tym samym nie stawia granicy wieku w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Ta wynika wyłącznie z ustawy, którą zmienić już łatwiej, o czym wie rzeczniczka praw obywatelskich … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS