A A+ A++

Projekt parku zakładał uporządkowanie istniejącej zieleni, maksymalne jej zintegrowanie oraz starannie zaplanowane zagospodarowanie. OX2 utrzymała istniejące funkcje terenu jako miejsca spotkań oraz rekreacji uczniów szkoły i użytkowników terenu. Zrewitalizowana przestrzeń ma sprzyjać zabawie i edukacji, promując region w zakresie walorów przyrodniczych i kulturowych.

Nowa przestrzeń dla mieszkańców

Park podzielono na uzupełniające się strefy. W części miejskiego sadu i polany rekreacyjnej nasadzono drzewa owocowe lokalnych odmian staropolskich, a także dzikie kwitnące krzewy. W drugiej strefie o nazwie „Dziupla”, wyróżnikiem jest landart, który stanowią sztobry wierzbowe posadzone w formie tunelu na planie koła, przecinające istniejącą wierzbę krzewiastą i towarzyszący mu meander prowadzący do wierzby głowiastej. W strefie parkingu planuje się dosiew gatunków łąkowych i wyznaczenie ścieżek, których układ będzie się zmieniał dzięki mozaikowemu koszeniu.

Advertisement

Przy projektowaniu przestrzeni, poza uwzględnieniem parametrów środowiskowych, wzięto pod uwagę również czynniki estetyczne, aby nadać kompozycji określony motyw kolorystyczny. Dobrane odcienie kwiatów oscylują w spektrum różowo-fioletowej palety barw. Inspiracją do doboru kolorystycznego była istniejąca roślinność, nadająca charakter i odbiór kolorystyczny terenu, tj. lilaki pospolite, bluszczyki kurdybanki, barwinki pospolite, żmijowce itp. Zrewitalizowana przestrzeń ma sprzyjać zabawie i edukacji, promując region w zakresie walorów przyrodniczych i kulturowych.

Współpraca z lokalną społecznością

W trakcie realizacji projektu jednym z priorytetów było wykorzystanie drewna pozyskanego podczas remontu dróg. Drewno posłużyło do zbudowania budek lęgowych dla ptaków i nietoperzy, oraz hoteli dla owadów i domków dla jeży. Do budowy domków zaangażowano uczniów lokalnej szkoły. Podczas warsztatów dzieci zasiały także łąkę kwietną, która będzie siedliskiem dla zapylaczy.​ Budki dla ptaków zostały przekazane mieszkańcom gminy Wysoka podczas warsztatów ekologicznych zorganizowanych przez wykonawcę w ramach obchodów Światowego Dnia Wiatru w Wysokiej.​

Nowy park już do dyspozycji mieszkańców

Advertisement

Oficjalne otwarcie Parku Biocenotycznego w Wysokiej odbyło się 10 września 2024 r. Po zakończeniu części oficjalnej uroczystości, goście zostali zaproszeni do udziału w spacerze edukacyjnym podczas którego mogli dowiedzieć się więcej na temat otaczającej ich przyrody i historii powstania Parku Biocenotycznego.

Obserwuj nas w GOOGLE NEWS

Advertisement
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRemont Strykowskiej w Łodzi. Z miasta tędy nie wyjedziesz
Następny artykułBiałystok solidarny z ofiarami powodzi. Prezydent Truskolaski ogłosił zbiórkę, strażacy są już na miejscu