Za nami pierwsze ewakuacje. W Brzegu ewakuowano wczorajszej nocy 21 osób. Głównie z ulic w pobliżu koryta Odry. W Grodkowie ewakuację przeprowadzono w Kopicach i Głębocku. W Lewinie trwa walka z żywiołem i uszczelnianie wałów. Poziom Odry wzrasta, ale nie tak szybko jak wczoraj pokazywały prognozy.
16.09.2024 r. godz. 14.00
Reklama |
Komunikat starostwa
Według ostatniego komunikatu starostwa pogarsza się sytuacja na Nysie Kłodzkiej.
Ewakuacja ludności i ratowanie mienia, uszczelnianie wałów oraz napełnianie worków z piaskiem – to w tej chwili codzienność mieszkańców sołectw położnych wzdłuż Nysy Kłodzkiej. Woda ciągle przybiera, a prognozy nie są zbyt optymistyczne. W wielu miejscach rzeka wylała gorzej niż w 1997 roku. Wszyscy, od strażaków, wojskowych i miejscowej ludności, po policjantów, pracowników zarządzania kryzysowego i samorządowców pracują na pełnych obrotach. Zdjęcia w galerii nie są w stanie opisać żywiołu, z którym się wszyscy mierzymy.
W gminie Grodków ewakuowano mieszkańców kilku miejscowości. Oprócz m.in. Głębocka, Więcmierzyc, teraz przyszła pora na Żelazną i Osiek Grodkowski. Tym, którzy zostali w swoich domach organizowana jest żywność. Nysa Kłodzka zalewa posesje, domy, a także drogi dojazdowe (m.in. Radoszowice-Głębocko), zamknięto mosty.
Z kolei Lewin Brzeski szykuje się na nagły przyrost wody. Uszczelniane są wały w Kantorowicach i Stroszowicach. Nysa Kłodzka w niektórych miejscach zaczyna się przelewać. W Skorogoszczy również z niepokojem patrzą na falę wezbraniową. Zamknięta została droga wyjazdowa z Lewina Brzeskiego do Niemodlina. Woda lada moment zacznie się przelewać. Starosta Jacek Monkiewicz spotkał się dziś m.in. z burmistrzem Lewina Brzeskiego Arturem Kotarą na jednym z newralgicznych miejsc na terenie gminy, tj. wałach w Kantorowicach.
fot. starostwo powiatowe
16.09.2024 r. godz. 13.30
Informacja burmistrza Lewina Brzeskiego na temat sytuacji powodziowej w gminie Lewin Brzeski na dzień 16 września br
1) według informacji Dyrektora Polskich Wód we Wrocławiu na chwilę obecną zrzut wody jest w wysokości 1000 m3/s;
2) trwają prace nad zabezpieczeniem wałów i obniżeń w miejscowościach Sarny Małe, Stroszowice, Raski, Ptakowice, Kantorowice, Skorogoszcz i Wronów, prace wykonuje lokalna społeczność, straż pożarną ochotniczą i państwową oraz wojsko WOT;
3) lokalnie występują przelewy obniżonych miejscowo obwałowań, co powoduje lokalne podtopienia i rozlewiska;
4) most na rzece Nysie Kłodzkiej w Skorogoszczy jest przejezdny.
Przypominam, że w przypadku potrzeby ewakuacji są wyznaczone w Szkole Podstawowej w Łosiowie.
O radykalnych zmianach będę powiadamiał na bieżąco.
16.09.2024 r. godz. 11.30
Ważny komunikat RZWG Gliwice
Zbiornik Racibórz zgodnie z instrukcją gospodarowania piętrzy wezbrane wody Odry. Do godz. 6.00 przyjął ok. 55 mln m3. Pracuje też polder Buków, który wykorzystał swoją pojemność. Minimalizujemy poziom Odry poniżej zbiornika. Pracujemy 24/24h.
Fot. RZGW w Gliwicach
Komunikat i zdjęcia zbiornika w Raciborzu
16.09.2024 r. godz. 10.30
Wczoraj prognoza pokazywała, że rano w Brzegu o godz. 8:00 poziom Odry miał wynosić ok. 610 cm, natomiast dzisiaj w rzeczywistości było ok. 552 cm (godz. 8.10) według wskazań IMGW. Nie wiadomo jednak, czy oznacza to mniejsze ilości wody niż prognozowano, czy fala wezbraniowa dociera do Brzegu z opóźnieniem w stosunku do wczorajszej prognozy. Na pewno jest to jakaś optymistyczna wiadomość.
16.09.2024 r. godz. 10.00
Ważne komunikaty ze strony Urzędu Miejskiego w Grodkowie
Żelazna rozpoczyna ewakuację. Autobus przy kościele. Osiek Grodkowi się przygotowuje.
Pełna treść komunikatów
Uwaga!!!
Informujemy mieszkańców Żelaznej, że rozpoczynamy ewakuację. Autobus będzie podstawiony przy kościele za 15 min. Prosimy o współpracę i stosowanie się do poleceń służb.
Prosimy mieszkańców Osieka Grodkowskiego o rozpoczęcie przygotowań do ewentualnej ewakuacji. Prawdopodobnie będzie ona konieczna, dlatego prosimy o gotowość i śledzenie dalszych komunikatów.
16.09.2024 r. godz. 9.40
Brzeski WOPR w akcji
Ratownicy brzeskiego WOPR oczywiście też biorą udział w działaniach przeciwpowodziowych.
Rozpoczęliśmy dyżury od czwartku. Jesteśmy 24 godziny na stanicy w pełnej gotowości. Łodzie są zwodowane i gotowe do akcji. Wspomagamy mieszkańców w zabezpieczeniu ich domów. Ładujemy worki z piaskiem na ulicy Grobli oraz Oławskiej
Staramy się być wszędzie gdzie potrzebują pomocy. Dysponujemy dwoma łodziami typu norweska płasko denna do ewakuacji mieszkańców z zalanych domów. Są one w pełni przystosowane do takich warunków oraz skuterem wodnym z platformą na bardzo trudne warunki. – informuje Bogdan Wyczawski – szef brzeskiego WOPR.
16.09.2024 r. godz. 9.30
Informacja od Macieja Mischoka z kopice.pl
Trwa ewakuacja mieszkańców Kopic, rzeka Nysa Kłodzka pokazuje swoją siłę i dostojność.
Na wysokości linii lasu Debina od Mostku Kopickiego, do punktu czerpania wody w kierunku Głębocka rzeka wylała. Przyrost wody na rzece jest duży i napiera w kierunku Kopic i okolicznych miejscowości. My ludzie nie możemy równać się z taki wielkim żywiołem. Pozostaje nam ewakuować swój dobytek najdroższy jakim jest życie ludzkie. Dotychczas ewakuowano już 80 osób z Kopic. Autobus ewakuacyjny podstawiony jest z pod Świetlicy w Kopicach.
Fot. Maciej Mischok kopice.pl
16.09.2024 r. godz. 9.30
Obecna sytuacja na wałach w Kantorowicach
16.09.2024 r. godz. 9.20
Na ten moment w Lewinie trwa walka z żywiołem. Nie ewakuowano do tej pory żadnych osób.
– Walczymy w miejscowości Kantorowice z wałami. Ściągamy do pomocy wojsko. Jedzie do nas 63 terytorialsów. Mamy zastępy OSP. Teraz zwozimy worki i piasek i uszczelniamy wały w miejscowościach: Kantorowice, Stroszowice i kontrolujemy jaka jest sytuacja w Ptakowicach. – informuje naszą redakcję zastępca burmistrza Lewina Dariusz Struski.
16.09.2024 r. godz. 9.15
Pamiętajmy o naszych zwierzakach w trakcie powodzi!!!
Uwaga!!! Ewentualną potrzebę odebrania zwierząt do sprawowania nad nimi opieki należy zgłaszać do personelu schroniska Przytul Psisko. Zgłoszenia potrzeby odebrania zwierząt pod numerem telefonu: 535 955 515.
16.09.2024 r. godz. 9.00
Z komunikatu sztabu kryzysowego w Brzegu wynika, że na sali gimnastycznej w SP nr 8 zgromadzono 21 osób z wczorajszej nocnej ewakuacji. Dwie osoby znalazły lokum w innym ośrodku, a jedna trafiła do szpitala. Sześć osób ewakuowanych znalazło schronienie u rodziny i znajomych. Duża część mieszkańców z zagrożonych terenów, nawet mimo wcześniejszych deklaracji, nie zdecydowała się na opuszczenie swoich mieszkań. Urząd ponawia prośbę o zmianę decyzji.
W wypadku jej zmiany można dzwonić pod nr 509 399 217
W komunikacie czytamy, że w tej chwili do brzeskiej sieci trafia woda o standardowej jakości, całkowicie bezpieczna i zdatna do picia. Most na Odrze nadal jest otwarty.
Pełny komunikat UM w Brzegu
Po nocnej ewakuacji na sali gimnastycznej w SP nr 8 mamy 21 osób. Dwie osoby znalazły lokum w innym ośrodku, a jedna trafiła do szpitala. Sześć osób ewakuowanych znalazło schronienie u rodziny i znajomych. Nocna ewakuacja przebiegła bardzo sprawnie. Znakomicie spisał się transport zorganizowany przez PKS – za co serdecznie dziękujemy. Zgodnie z planem dzisiaj rozpoczyna się wydawanie posiłków dla osób ewakuowanych. Duża część mieszkańców z zagrożonych terenów, nawet mimo wcześniejszych deklaracji, nie zdecydowała się na opuszczenie swoich mieszkań. Ponawiamy apel o rozwagę i odpowiedzialność i ponowne przemyślenie decyzji o ewakuacji. Prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 509 399 217.
Dziękujemy wszystkim służbom, które przyczyniły się do sprawnej akcji ewakuacji, mieszkańcom pomagającym w przygotowywaniu zapór z worków z piaskiem oraz wszystkim innym, którzy w różnym zakresie wspierają działania mające na celu ochronę mieszkańców i mienia.
Straż miejska i pracownicy MOPS ruszają na ul. Oławską, Nadodrzańska, Krzyszowica i Rybacką, gdzie będą informowali o możliwej ewakuacji i zbierać oświadczenia mieszkańców i przedsiębiorców, chcących skorzystać z pomocy.
Organizacje pozarządowe przystąpiły do wsparcia powodzian poprzez zbiórki darów. Dziękujemy za zaangażowanie i będziemy wspierać działania zbiórek poprzez informacje na naszych stronach, udostępniając pomieszczenia i wspierając w dystrybucji.
Informujemy, że wszystkie szkoły pracują bez zakłóceń. Dyrektorzy kontaktują się z rodzicami przez e-dziennik i organizują harmonogram zajęć dostosowany do aktualnych warunków. Część uczniów i nauczycieli zamieszkujących na zagrożonych terenach, także spoza naszych gmin, pozostało w domach.
Ponawiamy apel do osób przemieszczających w pobliżu Odry o ostrożność i rozwagę. Prosimy o powstrzymanie się od wycieczek w obszary objęte akcją przeciwpowodziową, Wezbrana rzeka może być realnym zagrożeniem dla zdrowia i życia, a część objęta działaniami służb jest terenem operacyjnym i tłumy gapiów utrudniają im pracę.
W związku z powtarzającymi się pytaniami o możliwość zamknięcia mostu na Odrze w Brzegu, informujemy, że o konieczności zamknięcia mostu decydować będzie poziom wody i będziemy go utrzymywać tak długo jak się da. Ze względu na dynamikę wydarzeń nie jesteśmy w stanie określić, kiedy to może nastąpić.
W tej chwili do brzeskiej sieci trafia woda o standardowej jakości, całkowicie bezpieczna i zdatna do picia.
Potrzebę odebrania zwierząt do sprawowania opieki do czasu ustabilizowania sytuacji powodziowej należy zgłaszać do personelu schroniska Przytul Psisko. Zwierzęta będą tam zaopiekowane do czasu ustąpienia następstw powodzi. Zgłoszenia potrzeby odebrania zwierząt pod numerem telefonu: 535 955 515.
Przypominamy numery alarmowe:
112 – Centrum powiadamiania ratunkowego
997 – Policja
998 – Straż pożarna
999 – Pogotowie ratunkowe
991 – Pogotowie energetyczne
992 – Pogotowie gazowe
993 – Pogotowie ciepłownicze
77 416 22 44 – Pogotowie wodno-kanalizacyjne
601 100 100 – Ratownictwo Wodne Brzeg
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS