A A+ A++

Podczas konferencji inaugurującej kampanię “Wyprostuj Spojrzenie” prowadzący Bartek Jędrzejak, dziennikarz i prezenter telewizyjny, wielokrotnie odnosił się do swoich doświadczeń w mierzeniu się z depresją. Co z jego perspektywy było w tym czasie szczególnie wspierające?

Mimo tego, że depresja, schizofrenia, czy epilepsja, to choroby, o których słyszał niemal każdy, to jednak wiedza na ich temat wciąż nie jest wystarczająca. Co więcej w społecznej świadomości funkcjonują na ich temat stereotypy i mity. Kampania “Wyprostuj Spojrzenie”, organizowana przez Fundację Nie Widać Po Mnie oraz Fundację EPI-Bohater ma na celu “prostowanie” szkodliwych mitów na temat wspomnianych chorób. 

W debacie publicznej mówi się o depresji zdecydowanie więcej niż jeszcze kilka lat temu i jest to z pewnością zasługa wielu kampanii budujących świadomość, ale także osób z przestrzeni publicznej, które otwarcie dzielą się swoim doświadczeniem w chorobie, której nie widać. 

Depresja to jedna z chorób, której nie widać

Głusi w kryzysie psychicznym zostają bez wsparcia?
Głusi w kryzysie psychicznym zostają bez wsparcia?

Jak wspierać bliskich w kryzysie psychicznym?

Myślę, że nie tylko ja, ale osoby, które cierpią czy pokonują depresję, chcą mieć poczucie, że ktoś jest obok

– mówi Bartek Jędrzejczak, dziennikarz i prezenter telewizyjny i dodaje:

to też jest szczególne wsparcie, bo osoba cierpiąca na depresję bardzo często ucieka, zamyka się w swoim świecie, nie chce kontaktu, ale z drugiej strony chce mieć takie poczucie, że jest ktoś obok, że jak będę gotowy, to ta osoba obok pomoże.

O samotności w depresji wspomniała również prof. dr hab. med. Dominika Dudek, psychiatra, prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego:

W depresji jest tak jakby ktoś znalazł się na dnie głębokiej, ciemnej studni. Tam jest źle, ciemno, nieprzyjemnie, nie ma żadnej drabinki, żadnej liny, na której można by się było podciągnąć. Wyobraźmy sobie, że patrzy w górę, widzi skrawek niebieskiego nieba i słyszy, że ludzie są szczęśliwi, dobrze się bawią, jeszcze słyszy, ze go nawołują, a co tam będziesz siedział w tej studni, chodź tu do nas. Tym bardziej wtedy czuje się nieszczęśliwy i wyalienowany, bo on nie wie jak ma wyjść z tej studni.

Dlatego tak ważne jest, abyśmy byli czujni na oznaki kryzysu wśród naszych bliskich. Depresja nie zna płci, ani wieku – może dotknąć każdego z nas. 

Druga bardzo ważna rzecz, to kontakt z osobą, która już przeszła chorobę, żeby mieć taką świadomość, że te objawy, to, czego ja teraz doświadczam, to jest coś normalnego, ja też tak miałem jak chorowałem, ja też tak się czułem, ja też byłem w takiej sytuacji. Mi to bardzo pomogło. Pomogła mi koleżanka, która przeszła depresję i właśnie te rozmowy, że to się zdarza, tak jest teraz w tym momencie, za chwilę będzie inaczej, ja to przechodziłam.  To słowo, ja to przechodziłam, ja też tak miałem były kluczowe – podsumowuje Bartek Jędrzejczak, dziennikarz i prezenter telewizyjny.

Depresję można skutecznie leczyć. To ważne, aby mieć tego świadomość, ale to także ważne, aby wiedzieć, gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym. Sięganie po pomoc w kryzysie psychicznym jest aktem odwagi.

Dystymia czy depresja?
Dystymia czy depresja?

Gdzie szukać wsparcia w kryzysie psychicznym? 

Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym (dorośli): 800 702 222

Telefon wsparcia emocjonalnego dla dorosłych (dorośli):  116 123

Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111

Mecenasem kampanii “Wyprostuj Spojrzenie” jest Angelini Pharma Polska.  Patronatami honorowymi inicjatywę objęło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, Polskie Towarzystwo Neurologiczne, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, a także Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Ambasada Włoch.

Więcej informacji na temat kampanii na stronie: wyprostuj spojrzenie

Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?
Gdzie szukać pomocy w kryzysie psychicznym?

Po czym poznać, że ma się depresję?
Po czym poznać, że ma się depresję?

Jakie są sygnały ostrzegawcze kryzysu samobójczego?
Jakie są sygnały ostrzegawcze kryzysu samobójczego?

Bezpłatne wsparcie w kryzysie psychicznym
Bezpłatne wsparcie w kryzysie psychicznym

Depresja poporodowa bez tabu
Depresja poporodowa bez tabu

Psycholog: Słowa mogą koszmarnie ranić
Psycholog: Słowa mogą koszmarnie ranić

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułStrażacy z OSP Dębno rozpoczęli zbiórkę darów dla powodzian
Następny artykułУ Польщі вважають, що не варто боятись ядерних погроз Кремля