A A+ A++

Nieco większą elastyczność można zachować na poziomie II instancji. Postępowanie apelacyjne ma kontrolny profil, co daje pole do wprowadzenia szerszych koncesji na rzecz wyrokowania na posiedzeniu niejawnym, przynajmniej jeżeli sąd II instancji nie przeprowadza dowodów osobowych. I tu jednak strony powinny wiedzieć, że sąd decyduje się na takie rozwiązanie, i zachować możliwość wypowiedzi na piśmie.

Sporo emocji budzi postępowanie gospodarcze. Zwłaszcza że postępowań odrębnych w kodeksie jest zatrzęsienie. Wśród ekspertów są głosy, by zlikwidować postępowanie gospodarcze, a pozostawić postępowanie z udziałem konsumentów, albo zlikwidować oba. Jak pan na to patrzy?

Postępowanie odrębne w sprawach gospodarczych zostało zniesione w 2012 r. przy w zasadzie pełnej aprobacie środowisk prawniczych i przedsiębiorców. Byłem wówczas jednym z członków zespołu Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, który przygotowywał tę zmianę. Niestety, ustawodawca zapomniał, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, i ponownie zdecydował się upodobnić polskie postępowanie cywilne do regulacji typowych raczej dla państw położonych za naszą wschodnią granicą, w których przyjęły się tego rodzaju odrębne procedury dla spraw gospodarczych. Uważam, że ta decyzja była błędem, a argumenty, które uprzednio przemawiały za zniesieniem postępowania odrębnego, nie straciły na aktualności, a nawet uległy wzmocnieniu. W konsekwencji odrębne postępowanie w sprawach gospodarczych docelowo powinno zniknąć z porządku prawnego.

Musimy jednak pamiętać, że poprzedniej likwidacji postępowania odrębnego w sprawach gospodarczych towarzyszyła kompleksowa reforma systemu koncentracji materiału procesowego, mająca zapewnić sprawne rozpoznawanie sporów między przedsiębiorcami według reguł ogólnych. Wprowadzone wówczas regulacje zostały jednak uchylone w 2019 r., a w ich miejsce wprowadzono nowe, oparte na koncepcji obligatoryjnego posiedzenia przygotowawczego, które w mojej ocenie – i nie jest to tylko moje zdanie – okazały się nieefektywne i nie sprawdziły się w praktyce. W tej sytuacji prosta likwidacja postępowania odrębnego i poddanie spraw gospodarczych ogólnym przepisom o postępowaniu przed sądem I instancji – bez ich uprzedniej zmiany – nie wydaje się optymalnym rozwiązaniem, ponieważ mogłoby niekorzystnie wpłynąć na sprawność ich rozpoznawania. Zmiana reguł koncentracji materiału procesowego jest z kolei zadaniem skomplikowanym, którego realizacja może wymagać więcej czasu. Reforma taka powinna mieć kompleksowy charakter i uwzględniać nie tylko aktualne argum … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułУкраїною всю ніч літали Shahed: ППО працювала на Київщині, Хмельниччині і Кіровоградщині
Następny artykułУ шахті на Донбасі провели ядерний вибух