A A+ A++

Dawniej, gdy samoloty miały napęd śmigłowy, prościej było skręcić podczas kołowania w lewo niż w prawo. Jak podaje serwis askcaptainlim.com, wynikało to z konieczności pokonania momentu obrotowego śmigieł, które kręciły się właśnie w tę stronę. Również z tego powodu drogi kołowania na lotniskach budowano tak, aby ułatwić skręcanie w lewo. Jednak wszystko to ma swoje wytłumaczenie jeszcze w czasach, gdy podróżowano na pokładzie drewnianych okrętów. 

Zobacz wideo Sylwia Bomba zdradza patent na długi lot. “Lećcie samolotem, który…”

Do samolotu wsiadamy z lewej strony. Tak jak i na pokład statków

Statki obsługiwano drzewcem (rumplem), skierowanym prostopadle do kadłuba. A że większość ludzi jest praworęczna, to umieszczano go z tej strony. Przy czym drzewiec można było łatwo uszkodzić o nabrzeże podczas cumowania, więc dla bezpieczeństwa mechanizmu cumowano lewą burtą. I tak już zostało.

Temat poruszył niedawno także popularny twórca internetowy Dougie Sharpe. W nagraniu opublikowanym na TikToku zauważył, że od czasów starożytnych lewa strona łodzi była przeznaczona na wchodzenie, wychodzenie i rozładowywanie ładunku. Dzięki temu można było łatwo i spójnie budować porty. 

Uprościło to logistykę i pozwoliło statkom podróżować po całym świecie, od portu do portu, zawsze mając odpowiedni sprzęt po właściwej stronie, bez względu na to, dokąd się udają

– tłumaczy.  

W miarę jak ludzkość odchodziła od łodzi do samolotów, inżynierowie po prostu kontynuowali tę koncepcję i projektowali każde lotnisko i samolot tak, aby pasażerowie zawsze wsiadali i wysiadali z lewej strony

– dodaje.

Dodatkowo w samolotach pilot ręcznie manewrował śmigłem. Wówczas również umieszczano osprzęt tak, aby osoba praworęczna miała łatwiej. Śmigło poruszało się w lewo, co ułatwiało skręcanie w tę stronę, a nieco utrudniało w przeciwną. Wprawdzie obecnie zarówno na statkach, jak i samolotach nie używa się już takich mechanizmów, to jedna tradycja została. 

Wejście do samolotu jest po lewej stronie. A co jest po prawej?

Wsiadanie na pokład samolotu z lewej strony to wieloletnia tradycja, która i dziś ułatwia personelowi pracę. Dlaczego? Ponieważ po prawej stronie obsługa maszyny ma wolną przestrzeń, więc wykorzystano ją na takie elementy jak: wlew paliwa, wózki do sprzątania czy choćby wózki cateringowe. Co więcej, personel ładuje tam bagaże pasażerów, więc nic im nie przeszkadza w pracy, a pasażerom przy wsiadaniu na pokład maszyny. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNowe badania przeczą teorii Wielkiego Wybuchu. Szykuje się rewolucja w astronomii?
Następny artykułSpał z trzema piłkami. Dziś jest gwiazdą polskiej siatkówki