A A+ A++

Wręczenie Nagród im. Benedykta Polaka wraca do ziemi łęczyckiej

13.09.2024

autor: UM Łęczyca (mk2)

W tym roku odbędzie się jubileuszowa X edycja wręczenia Nagród im. Benedykta Polaka. Po latach ceremonia wraca do ziemi łęczyckiej, z której to rozpoczęła swoją podróż po Polsce. Nagrody im. Benedykta Polaka przyznawane są wybitne osiągnięcia eksploracyjne i badawcze na ziemi, morzu, powietrzu i kosmosie wybitnym naukowcom z Polski i świata.

Pierwsza edycja nagrody miała miejsce w 2015 roku w Archikolegiacie w Tumie. W tym roku również odbędzie się ona w tumskiej Archikolegiacie. Ceremonia wręczenia nagród zaplanowana jest na 27 września (piątek) na godzinę 16:00.

Kapituła przyznała nagrody następującym osobom:

Nagrodę główną w kategorii badacza/eksploratora polskiego Kapituła przyznała panu prof. Tomaszowi Rutkowskiemu. Pan prof. Tomasz Rutkowski jest wybitnym polskim naukowcem zamieszkałym w Japonii od 1998 roku. Prowadzi badania nad sztuczną inteligencją w instytucie RIKEN AIP, na Uniwersytecie Tokijskim, a także na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jego działalność naukowa skupia się na neurotechnologii, aplikacjach multisensorycznych, sztucznej inteligencji (w szczególności pod kątem wykorzystania jej w zapobieganiu demencji) oraz praktycznych zastosowaniach uczenia maszynowego. Profesor Rutkowki jest również współodkrywcą patentu “Method, System and Program for Signal Extraction”.

Wyróżnienie specjalne w tej samej kategorii Kapituła przyznała państwu Elżbiecie i Krzysztofowi Renik. Pan Krzysztof Renik jest polskim dziennikarzem, pisarzem, teatrologiem oraz publicystą. W Indiach i w krajach Azji Południowej i Południowo-Wschodniej przebywał od 1977 roku. W 2007 roku był pierwszym korespondentem Polskiego Radia w New Delhi oraz przez blisko cztery miesiące korespondentem wojennym w Iraku w 2004 roku. W 2009 r. został laureatem nagrody Polskiego Radia – „Złoty Mikrofon” za mistrzowski warsztat, rzetelność dziennikarską i pasję w przybliżaniu problemów współczesnego świata. W wileńskim Radio „Znad Wilii” UAB „Znad Wilii radijo stotis” prowadzi audycję „Niezwykłe Pasje – Niezwykłych Ludzi”.

Elżbieta Dziuk-Renikowa to polska podróżniczka i fotografik. Autorka zdjęć do wielu czasopism i wydawnictw książkowych. Jej miłością jest głównie Azja, zwiedziła dużą część Indii, Nepal, Myanmar (dawniej Birma),Laos, część Malezji i kawałek Indonezji). Poza tym robiła zdjęcia na Białorusi, na Litwie, w Egipcie i w brazylijskiej Amazonii. Członkini Stowarzyszenia Podróżników „Horyzont”. Jej fotografie pokazywane były w takich miejscach jak: Muzeum Literatury w Warszawie, Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk czy gdańskim Centralnym Muzeum Morskim. Była jednym z autorów „Encyklopedii. Świat w przekroju 1988” (Wiedza Powszechna, 1988).

Nagrodę główną w kategorii badacza zagranicznego przyznano dr hab. Tadeuszowi Gawinowi, urodzonemu w Losonie pod Grodnem. Był oficerem wojsk pogranicznych ZSSR, służył na dalekim wschodzie. W latach 1987-1991 pracował w służbie łączności wojsk pogranicznych, a w latach 1988-1990 był przewodniczącym Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego im. Adama Mickiewicza. Był założycielem oraz prezesem Związku Polaków na Białorusi, a obecnie pełni funkcję honorowego prezesa. Jest autorem wielu publikacji, w tym pierwszej w temacie monografii na temat dziejów Polaków na Białorusi.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLawina infekcji. “To efekt powrotu uczniów do szkół”
Następny artykułInflacja w sierpniu. GUS podał najnowsze dane