A A+ A++

21 i 22 października 2024 roku w Warszawie odbędzie się pierwsza edycja Kongresu Bezpieczeństwo Polski – Total Security. Celem projektu jest stworzenie platformy dialogu i wymiany wiedzy dla wszystkich sektorów gospodarki wpływających na bezpieczeństwo kraju. Wydarzenie zgromadzi przedstawicieli administracji centralnej i samorządowej, przemysłu ener­ge­tycz­nego, tele­komu­ni­ka­cyj­nego oraz ekspertów z dziedziny cyber­bez­pie­czeń­stwa. Serwis Konflikty.pl objął patronat medialny nad tym wydarzeniem.

Pierwszy dzień kongresu rozpocznie się od wystąpienia współprzewodniczących Rady Programowej: Krzysztofa Dyki, prezesa zarządu ComCERT-u, Konrada Fijołka, prezydenta Rzeszowa, oraz Radosława Maćkiewicza, dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki. Następnie podczas debaty inauguracyjnej prelegenci skupią się na omówieniu kluczowych aspektów bezpieczeństwa państwa polskiego, analizując przyszłe wyzwania geopolityczne oraz możliwości międzynarodowej współpracy.

Zagadnienia Partnerstwa Publiczno-Prywatnego będą obejmować debatę na temat roli PPP w zwiększaniu bezpieczeństwa narodowego i lokalnego, transparentnej współpracy z sektorem prywatnym oraz adopcji nowych techno­logii. Poruszona zostanie kwestia zaangażowania sektora biznesowego w tworzenie bezpieczeństwa kraju i wsparcia administracji. Dyskusja skupi się również na synergii międzysektorowej i połączeniu sił dla efektywnej współpracy.

Temat suwerenności techno­lo­gicz­nej Polski zostanie omówiony w ramach prezentacji dotyczącej infrastruktury IT oraz debaty na temat niezależności i konkurencyjności techno­lo­gicz­nej kraju. Ważnym elementem tego bloku będzie także budowanie odporności na zakłócenia w łańcuchu dostaw. Dodatkowo, zostanie poruszona kwestia udziału polskich dostawców w kluczowych inwestycjach oraz partnerstw techno­lo­gicz­nych z podmiotami Skarbu Państwa.

Bezpieczeństwo telekomunikacji i energetyki będzie centralnym tematem debaty, która skupi się na zagrożeniach cybernetycznych dla kluczowych systemów telekomunikacyjnych, energetycznych i paliwowo-gazowych oraz na roli komunikacji w zapewnieniu ciągłości infrastruktury krytycznej. Dyskusja uwzględni również kwestie synchronizacji z systemem europejskim, zarządzania sieciami, zabezpieczania danych i wdrażanie nowoczesnych technologii, takich jak Smart Grid, a także strategii zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego.

W kontekście bezpieczeństwa łańcuchów dostaw, prelegenci skupią się na najlepszych praktykach ich zabezpieczania oraz na weryfikacji i efektywności działań w obszarze produkcji żywności, ciągłości produkcji i bezpieczeństwa transportu.

Edukacja i komunikacja w czasie zagrożeń będą dotyczyły rozpoznawania fake newsów z wykorzystaniem generatywnej sztucznej inteligencji, a także higieny pracy w kontekście zabezpieczania prywatnych stron pracowników. Następnie odbędzie się rozmowa, w której zostaną poruszone tematy tworzenia zrozumiałych i skutecznych komunikatów dla różnych grup społecznych. Ważne będzie również spojrzenie na ten temat z perspektywy roli mediów.

(Materiały prasowe)

Otwarcie drugiego dnia Kongresu rozpocznie się przemówieniem inauguracyjnym oraz wystąpieniem, po którym odbędzie się debata na temat bezpieczeństwa danych, przetwarzania i ochrony informacji strategicznych. Prelegenci dyskutować będą na temat skutecznych metod tworzenia kopii zapasowych danych poza granicami Polski, standardów tworzenia i zarządzania kopii zapasowych, budowy infrastruktury chmurowej oraz korzyści i zagrożeń związanych z chmurą, a także zastosowania sztucznej inteligencji w infiltracji i infekcji danych.

Inwestycje, utrzymanie i finansowanie infrastruktury cyberbezpieczeństwa będą tematem debaty, w której omówione zostaną również sposoby finansowania bezpieczeństwa, inwestycje w infrastrukturę cyberbezpieczeństwa oraz budowanie potencjału polskiego w tej dziedzinie. Ważnym aspektem będą również kwestie pozyskiwania kapitału zagranicznego i narodowego oraz roli funduszy Unii Europejskiej i inwestycji sektora prywatnego w rozwój cyberbezpieczeństwa.

Nowoczesne technologie wspierające bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej będą głównym tematem debaty otwierającej kolejny blok. Dyskusji zostaną poddane sposoby poprawy współpracy i synchronizacji między odpowiedzialnymi za infrastrukturę krytyczną sektorami, a także kwestie budowania świadomości środowiskowej oraz tworzenia spójnej strategii bezpieczeństwa.

Rola samorządów w cyber­bez­pie­czeń­stwa zostanie omówiona podczas debaty na temat ich funkcji jako pierwszej linii kontaktu obywateli z administracją publiczną w kontekście edukacji i bezpieczeństwa, współpracy z biznesem, zarządzania sytuacjami kryzysowymi oraz budowania niezależności energetycznej miast. Poddane dyskusji będzie także znaczenie edukacji w zakresie cyber­bez­pie­czeń­stwa dla pracowników gminnych i mieszkańców, ochrona kluczowych systemów przed atakami cybernetycznymi oraz wyzwania i korzyści związane z wprowadzaniem technologii smart city.

Blok zatytułowany „Kuźnia CSOs i CISOs” zakończy wydarzenie, obejmując międzysektorową debatę ekspertów na temat komunikacji zagrożeń wewnątrz organizacji, kultury organizacyjnej oraz dobrych wzorców i praktyk w cyber­bez­pie­czeństwie.

Bilety dostępne są na stronie bezpieczenstwopolskie.pl.

Materiały prasowe

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEnvision Energy współpracuje z hiszpańskim rządem i liderami z branży w celu stworzenia zintegrowanego parku przemysłowego opartego na zielonym wodorze i zerowej emisji netto
Następny artykułЩо покласти у погріб, щоб позбутись вологості: бюджетний лайфхак