A A+ A++

W Chorzowie, w ramach 11. edycji Budżetu Obywatelskiego, pojawiła się wyjątkowa inicjatywa mająca na celu upamiętnienie Tragedii Górnośląskiej w miejscu, gdzie dotychczas stał pomnik Armii Czerwonej.

Projekt, zgłoszony przez Ruch Autonomii Śląska (RAŚ) z Chorzowa, wpisuje się w szersze działania mające na celu przywrócenie pamięci o ofiarach represji po II wojnie światowej. Inicjatorem i moderatorem projektu jest Krzysztof Szulc, działacz chorzowskiego RAŚ, który aktywnie działa na rzecz upamiętnienia historii regionu. Możesz oddać głos na oficjalnej stronie internetowej BO Chorzów na projekt NR 63

Tablica upamiętniająca Tragedię Górnośląską

Niedawno, 25 sierpnia 2023 roku, odsłonięto tablicę upamiętniającą ofiary Tragedii Górnośląskiej oraz zbrodni komunistycznych okresu PRL. Tablica znajduje się na murze przy wejściu na cmentarz parafii św. Jadwigi Śląskiej przy ul. Drzymały w centrum Chorzowa. Napis na tablicy głosi: „Pamięci ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945 r. oraz zbrodni komunistycznych z lat 1945 – 1989. Mieszkańcy Chorzowa, 25 sierpnia 2023 r.”.

Historyczne tło Tragedii Górnośląskiej

Tragedia Górnośląska to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii regionu, które rozpoczęło się wraz z wkroczeniem Armii Czerwonej pod koniec stycznia 1945 roku. Była to fala sowieckich i komunistycznych represji, która trwała do 1948 roku i pochłonęła tysiące ofiar. Tysiące mieszkańców regionu zostało internowanych i deportowanych na roboty przymusowe do Związku Sowieckiego, co wpłynęło na dramat wielu rodzin.

Dalsze upamiętnienia i działania edukacyjne

Projekt RAŚ, prowadzony przez Krzysztofa Szulca, nie jest jedynym przedsięwzięciem mającym na celu przywrócenie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach. W ostatnich latach w regionie odbywały się liczne uroczystości i inicjatywy związane z Tragedią Górnośląską, takie jak odsłonięcie makiety obozu w Świętochłowicach czy otwarcie Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku w Radzionkowie.

Decyzja w rękach mieszkańców

Głosowanie na projekt RAŚ jest otwarte do 24 września, a wyniki zostaną ogłoszone 27 września. Mieszkańcy Chorzowa mają możliwość aktywnego udziału w procesie upamiętnienia lokalnej historii, oddając głos na projekt, który nie tylko zmieni przestrzeń miejską, ale także przyczyni się do edukacji i refleksji nad trudną przeszłością regionu.

Echo Chorzowa, informacje, wiadomosci, aktualnosci

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułРФ сконцентрировалась на захвате Горняка на Донбассе: Згурец раскрыл планы врага (карта)
Następny artykułDo pięciu lat więzienia za sianie “niepokoju” w mediach społecznościowych