A A+ A++

Prof. Lidia Morawska, światowej sławy fizyczka, Honorowa Obywatelka Miasta Przemyśla, znalazła się wśród pięćdziesięciu Polek wyróżnionych przez magazyn ForbesWomen. Lista honoruje aktywne kobiety 50+.

„Wiek jest twoim największym atutem – tymi słowami rozpoczyna się tegoroczny tekst amerykańskiego wydania Magazynu „Forbes” z listą 5o kobiet powyżej 50. roku życia. Chcąc stworzyć swoją listę, nie ukrywaliśmy inspiracji naszym amerykańskim odpowiednikiem. Przyświecał nam ten sam cel: pokazać dokonania i wybory oraz opisać sylwetki kobiet, które burzą stereotypy i torują drogę dla przyszłych pokoleń liderek, stanowczo odrzucając przekonanie, że najlepsze lata są już za nimi” –

pisze autor listy Piotr Zieliński.

Katarzyna Dębek redaktorka naczelna ForbesWomen dodaje:

– Ageizm (wykluczenie ze względu na wiek – od redakcji) to chyba najbardziej ukryty i najrzadziej piętnowany rodzaj dyskryminacji. To także stereotyp, którym same sobie podcinamy skrzydła. Przekraczając czterdziestkę, często myślimy, że to już nie czas na zmiany czy eksperymenty. Tworząc listę „50 po 50”, chcemy obalić ten myślowy szablon, pokazać nie tyle, że wiek w życiu i biznesie nie ma znaczenia, ile że nie ma nieodpowiedniego momentu na rozwijanie swoich planów, marzeń i zainteresowań w dowolnej dziedzinie – czy to zawodowej, sportowej, społecznikowskiej, czy artystycznej. Jak zwykle, opowiadając historie fantastycznych kobiet, tym razem 50+, chcemy przede wszystkim inspirować, pokazywać, że nie tylko można, ale i warto. Bo lepiej żałować, ze coś nie wyszło, niż, że się nigdy nie spróbowało

– tłumaczy powody powstania listy redaktorka naczelna i przewodnicząca kapituły nominującej liderki.

Konstelacja gwiazd

Liderki na liście ForbesWomen prezentowane są alfabetycznie. Wpis dotyczący prof. Lidii Morawskiej brzmi następująco:

Naukowczyni, fizyczka, profesorka Uniwersytetu Technologicznego w Queensland i dyrektorka Międzynarodowego Laboratorium Jakości Powietrza i Zdrowia.

Udowodniła i przekonała WHO (Światowa Organizację Zdrowia), że wirus SARS-COV 2 znajduje się w powietrzu i jest przenoszony drogą kropelkową. Dzięki temu osiągnięciu w 2021 znalazła się wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi według magazynu „Time”. Jest laureatką nagrody L`Oreal – UNESCO For Women in Science (Kobietom nauki – przyp. red.) w dziedzinie nauk o ziemi i środowisku. Obecnie stara się przekonać świat do większej dbałości o jakość powietrza wewnątrz budynków, w których żyjemy.

Na liście znalazły się między innymi Ewa Błaszczak, aktorka teatralna i filmowa, działaczka społeczna i charytatywna, założycielka Fundacji Akogo i Kliniki Budzik. Krystyna Janda, aktorka, współzałożycielka i prezeska Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Katarzyna Nosowska, piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka, pisarka, felietonistka. Nosowska mówi o sobie: – Mam ambicję korzystać z niezbywalnego prawa do samodzielnego decydowania o tym, co przystoi, a co nie przystoi kobiecie w moim wieku”.

Na liście znalazły się kobiety zajmujące się biznesem, nauką, sztuką, sportem, działalnością charytatywną. Kobiety wyjątkowe, łamiące stereotypy.

Lidia Morawska tytuł Honorowej Obywatelki Przemyśla odebrała w maju 2024 roku. W maju 2004 w taki sam sposób Rada Miasta Przemyśla uhonorowała jej ojca, słynnego żeglarza kapitana Henryka Jaskułę.

Nie rezygnuj z marzeń

(…) Lidia Morawska urodzona w 1952 w Tarnowie, od 2. roku życia mieszkała w Przemyślu. Absolwentka II Liceum Ogólnokształcącego im. prof. Kazimierza Morawskiego w Przemyślu. Po uzyskaniu dyplomu maturalnego w 1971 roku podjęła studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tam też w 1982 roku obroniła doktorat z zakresu badań nad radonem oraz jego pochodnymi. W latach 1987–1991 przebywała w Kanadzie, gdzie prowadziła badania najpierw na Uniwersytecie McMastera, a później na Uniwersytecie w Toronto. Od 1991 roku pracuje jako wykładowca na australijskim Uniwersytecie Technologicznym w Queensland z siedzibą w Brisbane. Członkini Australijskiej Akademii Nauk.  Lidia Morawska nie poświęciła się wyłącznie fizyce. Choć już w szkole podstawowej wiedziała, że chce być fizykiem jądrowym, nie przeszkodziło jej to w ukończeniu kursów żeglarskich, zdobyciu uprawnień żeglarza, potem sternika jachtowego i sternika morskiego.  Kiedy życie naukowe zaczęło przeplatać się z życiem rodzinnym, w naturalny sposób zaakceptowała odsunięcie w czasie pracy naukowej. Równowaga między pracą naukową i macierzyństwem okazała się wyzwaniem, ale nie niemożliwym do pokonania. Dziewczętom i młodym kobietom, które rozważają naukę jako ścieżkę kariery, Lidia Morawska radzi: „Realizuj swoje zainteresowania oraz marzenia i ani przez chwilę nie myśl, że jest coś, czego nie możesz osiągnąć.” – fragment Laudacji wygłoszonej podczas uroczystej sesji Rady Miasta przez dr Małgorzatę Wilgucką.    

(aw)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdnaleziono słynne zdjęcie Churchilla
Następny artykułDyżur konsultacyjny