A A+ A++

Starą szkatułkę pełną pierścieni zdobionych szlachetnymi kamieniami odnalazła w Mokrsku grupa młodych detektywów. Skarb pochodził z czasów drugiej wojny światowej, a zgromadzony został w wyniku rabunków przez hitlerowskiego zbrodniarza, hrabiego Hermana von Rollholza. Pełna kosztowności skrzyneczka trafi teraz do muzeum, gdzie jej miejsce. Ta opowieść to nie scenariusz filmowy, tylko efekt gry detektywistycznej, którą na zaproszenie stowarzyszenia KoK – Książka oraz Kawa działającego przy Gminnej Biblioteki Publicznej w Mokrsku zorganizował Krzysztof Petek – pisarz, dziennikarz, podróżnik i detektyw.

Grę opieramy zawsze na autentycznym wydarzeniu. Dzięki temu uczestnicy poznają fakty z przeszłości. Reszta to już kwestia wyobraźni. Zakładam jednak zawsze, że prócz zastrzyku adrenaliny i dopaminy, należy młodym ludziom przemycić trochę wiedzy o historii lokalnej, informacji ogólnych i wzorców, które wymykają się spod kontroli współczesnych pedagogów. Dobra zabawa w bibliotece to przynęta, wabiąca do świata książki i szerzej do kultury – mówi Krzysztof Petek.

Trzy grupy bardzo młodych detektywów w towarzystwie opiekunów musiały w ciągu trzech godzin pokonać kilkanaście zagadek, uporać się z zadaniami i pułapkami, odwiedzając najmroczniejsze zakamarki parku w Mokrsku w poszukiwaniu błyskającej flary, odnajdując listy u bram cmentarza, wokół kościoła – a także we wnętrzu dworu, stanowiącego sztab akcji. Zaangażowali się i młodzi uczestnicy i ich opiekunowie. Z wypiekami na twarzy biegali i łamali kody. Cieszymy się, że postawiliśmy na kino akcji w wydaniu Krzysztofa Petka. To doskonały, wręcz hollywoodzki sposób przyciągania do świata książki. Odnalezienie skarbu nie oznaczało jego przechwycenia. Trzeba było jeszcze go wydobyć, ale cała misja zakończyła się sukcesem. Laureaci otrzymali w nagrodę książki Krzysztofa Petka – informuje Paulina Przybyłek, koordynatorka projektu.

Projekt „Nocni Tropiciele” dofinansowano w ramach Lokalnego Programu Mikrograntów: Mikrogranty Mokrsko 2024 ze środków Gminy Mokrsko oraz ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021 – 2030 realizowanego przez Centrum OPUS.

Fot. GBP w Mokrsku

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPudrowanie Monkiewicza. Jak niektórzy działacze PO próbują usprawiedliwiać pijackie występy starosty
Następny artykułOrlen odkrył złoże ropy naftowej w zachodniej Polsce