A A+ A++

Weronika Truszczyńska od kilku lat prowadzi na YouTube kanał lifestylowo-podróżniczy, w którym opowiada o swoim życiu za granicą oraz azjatyckiej kulturze. Ma też stronę na Facebooku, na której regularnie zamieszcza krótkie filmiki. W jednym z nich porównała Polskę i Chiny. Opowiedziała o rzeczach, które ją zaskoczyły, gdy po długim czasie odwiedziła ojczyznę.

Zobacz wideo Od dwóch lat mieszka w Polsce. Teraz mówi, jak traktują ją nasi rodacy. “Kiedy przekroczyłam granicę, byłam zaskoczona”

Od 10 lat mieszka w Chinach. Opowiedziała o różnicach w kulturze

Pierwszą rzeczą, jaką zauważyła, był fakt, że osoby pracujące w usługach są miłe. Ludzie w Chinach pracują, bo muszą utrzymać dom i dziecko. Według Weroniki w naszym kraju zatrudnienie w jakiejś knajpie może być związane z osobowością pracownika. – Pracują, bo koncept tej knajpy może być im bliski. W Chinach nie ma tak, że restauracja czy kawiarnia jest jakąś społecznością. Wolą, żeby podejście kelnera było bardziej profesjonalne, a nie kumpelskie – powiedziała.

Drugą sprawą, na którą zwróciła uwagę Truszczyńska, jest to, że w restauracjach zawsze są toalety. – W Chinach to nie jest takie oczywiste. W kawiarniach nigdy nie ma toalet – wyjaśniła. W Azji kelnerzy kierują do łazienki znajdującej się w centrum handlowym albo publicznej toalety. Kobieta powiedziała też o jednym zwyczaju, który w Azji jest na porządku dziennym, a u nas nie jest akceptowalny. – Zostałyśmy upomniane, żeby nie machać na kelnera. To jest w Chinach codziennością, że się siedzi i głośno krzyczy. Tutaj w Polsce jest to uważane za niegrzeczne – dodała.

Cztery plusy, jeden minus. W Szanghaju za pewną rzecz płaci się mniej

Trzecią rzeczą, która zaskoczyła Weronikę, jest fakt, że Polska jest bardzo przyjazna psom i prawie wszędzie można je ze sobą zabierać. – W Chinach nie można wchodzić z psem do restauracji, pociągu, parku. Jak jest kawiarnia, że można wejść z psem, to to jest wyjątek – mówiła. Truszczyńska stwierdziła też, że w naszym kraju obowiązuje “cywilizowana kultura jazdy”. Doceniła fakt, że gdy zbliża się do pasów, kierowcy zawsze się zatrzymują i ją przepuszczają.

– Przechodzę bez walki o życie, bez walki o to, że ja w ogóle przejdę. To są rzeczy, które dają takie poczucie, że jesteśmy w zachodnim kraju, wysoko rozwiniętym. To jest bardzo duża odmiana jak się przyjeżdża z takiego kraju jak Chiny – wyznała. 30-latka wskazała też jednak pewien minus pobytu w Polsce: droga komunikacja miejska. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMKS DAP w rozgrywki CLJ wszedł z przytupem
Następny artykułRuszyły zapisy na zajęcia w COEK Studio