A A+ A++

Grupa Orlen odkryła zawierające ponad 100 tys. ton ropy naftowej złoże w województwie lubuskim – poinformował Orlen w komunikacie prasowym.

Grupa Orlen odkryła złoże ropy naftowej w województwie lubuskim
fot. LEONARDO FERNANDEZ VILORIA / /  Reuters / Forum

“Złoże Rzeczyca jest jednym z największych odkryć ropy naftowej w Polsce w ostatnich kilkunastu latach. To duży sukces naszych geologów i inżynierów” – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, prezes Ireneusz Fąfara.

Jak podano, nowe złoże ropy w okolicach Świebodzina zostało odkryte odwiertem poszukiwawczym Rzeczyca-1, wykonanym w miejscowości Grodziszcze, na obszarze koncesji łącznej nr 24/95/Ł. Po jego zagospodarowaniu, odwiert będzie produkował ok. 16,5 tys. ton ropy naftowej rocznie.

“Przeprowadzone testy złożowe w odwiercie Rzeczyca-1 nie tylko potwierdziły istnienie zasobów ropy oraz możliwość ich komercyjnej eksploatacji, ale także wskazują na występowanie dodatkowych, dużych ilości surowca w pobliskich strukturach geologicznych. Z dużym prawdopodobieństwem możemy zatem spodziewać się tutaj kolejnych znaczących odkryć. To potwierdzenie słuszności nowej koncepcji poszukiwawczej, którą zastosowaliśmy na tym obszarze” – powiedział Wiesław Prugar, członek Orlenu ds. Upstream.

Wiercenie otworu Rzeczyca-1 rozpoczęło się w czerwcu tego roku i trwało 63 dni. Prace wiertnicze zrealizowało Exalo Drilling z Grupy ORLEN. Otwór osiągnął głębokość końcową 2750 metrów.

Orlen planuje, że ropa wydobywana z odwiertu Rzeczyca-1 będzie transportowana rurociągiem do pobliskiej Kopalni Ropy Naftowej i Gazu Ziemnego Radoszyn.

Większość krajowego wydobycia ropy naftowej pochodzi ze złóż na terenie zachodniej Polski. Duża część z nich zlokalizowana jest właśnie w województwie lubuskim. Są to między innymi największe pod względem produkcji złoża Lubiatów, Międzychód, Grotów, a także złoże Barnówko-Mostno-Buszewo. W ubiegły roku produkcja ropy naftowej, kondensatu i NGL Grupy ORLEN w Polsce wyniosła ok. 824 tys. ton. (PAP Biznes)

epo/ osz/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSprawiedliwość międzynarodowa w kotle Gazy
Następny artykułTargi pracy i ekonomii społecznej