A A+ A++

CZYTAJ TEŻ: Pierwszy budżet tego rządu skrojony pod wybory prezydenckie. „Rząd ograniczył ambicje w zakresie konsolidacji fiskalnej”

Państwowy Dług Publiczny, czyli ten bez funduszy, sięgnie „zaledwie” 47,9 proc. PKB. Taki wybieg chroni nas przed koniecznym — przewidzianym w konstytucji — zakazem zaciągania zobowiązań, w wyniku których dług publiczny przekroczyłby 60 proc. w relacji do nominalnego PKB w danym roku (art 216 ust. 5).

Zadłużenie rośnie. A w przyszłym roku wzrost jeszcze przyśpieszy

— Zasadniczą wadą PDP jest to, że jest to definicja formalno-prawna, a nie ekonomiczna, co dodatkowo pogłębiane jest faktem, że do długu w tym ujęciu zalicza się te jego rodzaje, które są wymienione w odpowiednich aktach prawnych. Brak wpisania jakiegoś tytułu wydatkowego w te akty prawne powoduje, że w rozumieniu tej definicji „dług nie jest państwowym długiem publicznym” — wyjaśnia Marcin Mrowiec, główny ekonomista Grant Thornton. — Szczególnie w poprzedniej kadencji parlamentarnej, w okresie COVID-owym i post-COVID-owym nastąpił potężny rozjazd pomiędzy długiem sektora instytucji rządowych i samorządowych a PDP, w wyniku czego Państwowy Dług Publiczny tak bardzo zaczął odstawać od rzeczywistego zadłużenia, że jego przywoływanie fałszuje rzeczywisty obraz finansów publicznych — dodaje.

Przyspieszenie przyrostu zadłużenia obserwowaliśmy w roku 2020 — ekonomiści mówili wówczas o potężnym, bezprecedensowym jego wzroście. Jednak lata — 2023-24 wcale nie odbiegały od tej tendencji. Co więcej, w przyszłym roku przewidywane jest jeszcze silniejsze przyspieszenie. — Na przestrzeni ostatnich 8 lat nasze średnie zadłużenie oscyluje w granicach 51,6 proc. PKB. Skokowy wzrost przyniosła oczywiście pandemia. W zaledwie kwartał relacja zwiększyła się z 47,6 do 54 proc. — wylicza Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan. — Od tego momentu do końca 2023 roku nasza relacja długu do PKB stabilizowała się w każdym kwartale poniżej granicy 50 proc. Połowa tego roku przynosi jednak ponowny wyskok ponad tę granicę — dodaje.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułW uznaniu dla naszych rewitalizacji
Następny artykuł„Przystanek Hollywood” na osiedlu A