A A+ A++
W galerii Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej odbyła się kolejna edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”, nad którą patronat sprawuje Para Prezydencka. Świdnicką odsłonę „Narodowego czytania” patronatem honorowym objęli burmistrz Marcin Dmowski i starosta Waldemar Jakson.

W bibliotece głównej zgromadzili się uczniowie świdnickich liceów, dyrektorzy placówek edukacyjnych oraz przedstawiciele władz miasta.

– Dziś „Kordiana” czytać dla was będą wspaniali lektorzy, z którymi nie mogę się równać. Ale może jak trochę poćwiczę, to znajdzie się dla mnie miejsce wśród nich w przyszłości – żartował Marcin Dmowski, burmistrz Świdnika.

W roli głównej wystąpił Mirosław Król, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1. Rolę Grzegorza czytał Artur Pinkos, nauczyciel ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, papieża odegrał Andrzej Wiśnioch, prezes Świdnickiej Grupy Teatralnej „Teatr Drogi”, Laurę zagrała Ewa Marchlewska, dyrektor Przedszkola nr 7, a Wioletty Aneta Jagieła, wicedyrektor I Liceum Ogólnokształcącego. W Cara wcielił się ks. Wojciech Zasada, kapelana świdnickiego szpitala i biblioteki. Szewca zagrał Leszek Kalicki, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3, a jako pierwszy z ludu wystąpił Krzysztof Banaszek, dyrektor Zespołu Szkół nr 1. Szatana odegrał Andrzej Radek, wiceprezes Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, czarownicę zagrała Grażyna Amrosz-Łomnicka z grupy literackiej „Metafora”.

Dziś młodzież zgromadziła się również w strefie medialnej biblioteki, aby śledzić transmisję wydarzenia. Na zakończenie, tradycyjnie odbył się quiz, w którym nagrodą było m. in. ilustrowane wydanie „Kordiana”.

„Narodowe Czytanie” pełne refleksji

Wczoraj, w Zaułku Poetów, “Kordiana” czytała młodzież z Powiatowego Centrum Edukacji Zawodowej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Wydarzenie przyciągnęło również mieszkańców miasta, którzy przyszli, by wspólnie celebrować polską literaturę.

Obecny na spotkaniu starosta Waldemar Jakson zwrócił uwagę na rolę, jaką literatura odgrywa w kształtowaniu narodowej tożsamości: – Naród jest jak jedna, wielka rodzina, ale żeby istniał musi być spełnionych wiele różnych przesłanek. Jedną z nich jest kod kulturowy, którego się tutaj uczymy.

List od prezydenta Andrzeja Dudy odczytała Anna Dygulska: – Lektura to dramat, który zagłębia się w polską duszę. Poeta na pierwszym planie umieścił polskiego patriotę i jego tęsknotę za wolną i suwerenną ojczyzną, wyzwoloną spod rosyjskiego jarzma. Dziś trudno w pełni zrozumieć nastroje Polaków pod zaborami bez znajomości tego utworu. Chciałbym, aby w trakcie wspólnej lektury towarzyszyła nam refleksja nad Polską i polskim losem, ale też nad aktualnością „Kordiana”.

Świdnickie obchody „Narodowego Czytania” potrwają przez cały tydzień, a kolejne wydarzenia zaplanowano w bibliotecznych filiach.

ao

Głos Świdnika MPBP Świdnik Świdnik

Last modified: 10 września, 2024

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKurs bitcoina zalicza kolejny dołek. Powód? Dane z USA
Następny artykułJesień i zima powyżej normy. W każdym miesiącu anomalia