A A+ A++

Wrocław Nadodrze był pierwszym, wrocławskim dworcem Kolei Prawego Brzegu Odry. Powstał w 1868 r. jako dworzec tymczasowy, później został rozbudowany w modnej wówczas stylistyce historyzmu. Początkowo zwany był Dworcem Bramnym Kolei Prawego Brzegu Odry (Rechte-Oder-Ufer-Thorbahnhof), później funkcjonowała nazwa – Wrocław Brama Odrzańska (Breslau Odertor). Dopiero po drugiej wojnie światowej zyskał miano Wrocław Nadodrze.

Dworzec przetrwał bez większych zniszczeń obie wojny. Wiąże się z nim jednak tragiczna historia. To stąd podczas drugiej wojny światowej wywożono z Breslau Żydów do obozów koncentracyjnych. Był wśród nich m.in. historyk Willy Cohn. 

Dworzec Nadodrze w latach 80. XX w.

Kiedyś była to duża stacja kolejowa, która obsługiwała intensywny ruch towarowy, wykorzystywany przez pobliskie zakłady przemysłowe. Dziś po większości z nich nie ma już śladu. 

Jeszcze w latach 80. XX w. na Dworcu Nadodrze znajdowało się wiele biur kolejowych, restauracja, przychodnia lekarska, świetlice kolejowe, kasy biletowe i internat technikum kolejowego. Był też komisariat MO. 

Zobaczcie zdjęcia Dworca Nadodrze z 1980 r. z zasobów Dolnośląskiej Biblioteki Cyfrowej (zbiory Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej). Ich autorem jest M. Czułczyński.

W maju 2022 r. zabytkowy, ceglany gmach dworca został kupiony za 14,5 mln zł przez grupę DL Invest, która – według zapowiedzi – chce go z zrewitalizować, rozszerzyć jego funkcję. 

“Naszym celem jest stworzenie unikatowego projektu wielofunkcyjnego, który przywróci życie w tej części miasta oraz wykorzysta potencjał dworca i jego otoczenia, które zasługuje na wyjątkowy obiekt” – wyjaśniała pod koniec czerwca 2024 firma DL Invest Group.

Więcej informacji podamy wkrótce. 

Zobacz również

We wrześniu ubiegłego roku terenie Dworca Nadodrze gościła ekipa filmowa. Powstawały tu zdjęcia do obrazu pt. “Droga do domu” w reżyserii pochodzącej z Wrocławia Ewy Stankiewicz.

Zobacz również

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJak wykorzystać suszarkę do prania w małej łazience?
Następny artykułZaproszenie do udziału w 50. „Limanowskiej Słazie”