A A+ A++
fot.mat.prasowe

ZGM na rzecz bezpieczeństwa lokatorów

Chcieliśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na drożność ciągów pieszych, ciągów ewakuacyjnych.

-mówi prezes:

Paweł Konieczny: W razie jakiegokolwiek zadymienia, zdarzenia, ludzie tracą orientację, wpadają na siebie, a jeżeli jeszcze po drodze mają powystawiane na korytarzu jakieś szafki, buty, rowery, to często się może zdarzyć tak, że niestety, ale sami ci ludzie utrudniają swoją ewakuację, jak również pomoc służb, które przybywają na miejsce.


ZGM wraz ze strażakami, skupił się też na respektowaniu przepisów odnośnie substancji, materiałów i przedmiotów, których przechowywanie w piwnicach może być niebezpieczne. Przestrzega zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie:

Kamil Dzwonnik: Przypominamy mieszkańcom, że przechowywanie materiałów niebezpiecznych pożarowo jest zabronione i właśnie czy to w piwnicach, czy na strychach, czy na klatkach schodowych tego robić po prostu nie można. Nie zakładamy niczyjej złej woli, ale zdajemy sobie sprawę, że czasami te przestrzenie po prostu dawno zostały zapomniane i tak naprawdę to sami nie wiemy, co przechowujemy w tej szafce w piwnicy. Chcemy zwrócić uwagę na ciągi komunikacyjne, tak by ta droga ewakuacyjna była drożna, by nie była ona zmniejszona przez ustawienie jakiejś szafy, tak by w sytuacji zagrożenia móc bezpiecznie ewakuować się z mieszkań.

Jak dodaje prezes Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej, początkowo akcja miała zwrócić uwagę mieszkańcom, aby nie gromadzili na korytarzach czy w piwnicach niepotrzebnych rzeczy, starych mebli, czy rzeczy, które nie mieściły się w lokalach. Celem było przede wszystkim udrożnienie dróg ewakuacji. Teraz ZGM przypomina długą listę zakazanych przedmiotów, substancji niebezpiecznych, łatwopalnych. To też stare akumulatory lub butle gazowe, których nie można składować w budynkach mieszkalnych..

Paweł Konieczny: Nie można w piwnicach, ale również na strychach przechowywać pewnych konkretnych rzeczy, na przykład benzyny, farb, lakierów zawierających rozpuszczalniki, butli gazowych, akumulatorów samochodowych, środków do dezynfekcji, fajerwerków, petard. W pomieszczeniach piwnicznych nie należy również przechowywać sprzętu elektronicznego, nie należy również trzymać np. takich rzeczy, które są łatwopalne, jak ubrania, pościel, ręczniki, żywność w papierowych i foliowych opakowaniach, meble, dywany, zabawki, Sprzęt RTV, AGD, książki, dokumenty, obrazy.

Profilaktyka dociera do lokatorów w Częstochowie poprzez specjalne spoty, ale też wywieszki, akcję plakatową czy ulotki. Kwestia nietarasowania w budynkach dróg pożarowych czy dojazdu do budynków wciąż pozostaje jednak bardzo ważna, dodają strażacy:

Kamil Dzwonnik: Wielokrotnie tak się zdarza, że strażacy mają utrudnione zadanie na miejscu, nie są w stanie płynnie wszystkich ewakuować, spotykają się z przeszkodami. Trzeba zdać sobie sprawę, że środowisko pożaru zupełnie inaczej będzie wyglądało niż codziennie ten nasz ciąg komunikacyjny. Pora nocna, do tego zadymienie i tak naprawdę absolutnie nic nie będzie widać i jeżeli będziemy się potykać o te przeszkody, to będzie to spory problem dla strażaków, dla osób, które będą próbowały się ewakuować.

Przestrzega i instruuje zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa to czekali frankowicze. Jest uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego
Następny artykułZajęcia fitness za 0 zł [ Sport ]