A A+ A++

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw postuluje rozważenie późniejszego terminu wejścia w życie nowych regulacji dotyczących akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty. Proponuje, żeby zmiany weszły w życie od dnia 1 stycznia 2026 r. – napisał rzecznik MŚP w opinii do projektu ustawy.

Odroczona akcyza na papierosy? Rzecznik MŚP: Szybkie działania podważają zaufanie
fot. Roman Lipczyński / / FORUM

“Ważnym aspektem projektowanych zmian jest termin ich wdrożenia. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wnosi o rozważenie wyznaczenia późniejszego terminu wejścia w życie nowych regulacji – od dnia 1 stycznia 2026 r. Niespodziewane zmiany w prawie, w szczególności w zakresie danin publiczno-prawnych, dotyczące każdego rodzaju działalności gospodarczej, a w niniejszym przypadku sektora tytoniowego – utrudniają opracowanie średnio i długookresowych strategii działania biznesu oraz stanowią istotną barierę o charakterze systemowym w rozwoju gospodarczym” – napisano.

“Dodatkowo zmiany takie negatywnie wpływają na zaufanie przedsiębiorców (wytwórców, dostawców surowców, dystrybutorów i innych) do ustawodawcy i organów administracyjnych. Nagła zmiana omawianych regulacji może spowodować konieczność gruntownego rewidowania przez przedsiębiorców ich założeń budżetowych, jak również opłacalności rozpoczętych inwestycji” – dodano.

Reklama

Jak wskazano w opinii, tego rodzaju niepewność regulacyjna zwiększa koszty i ryzyko wykonywania działalności gospodarczej w Polsce.

“Ponadto, w chwili obecnej opublikowano jedynie projekt regulacji, nie wiadomo zatem jaki będzie ich ostateczny kształt ani termin wdrożenia do porządku prawnego” – napisano.

“Brak jest również aktów wykonawczych, niezbędnych do stosowania w praktyce tych przepisów, przede wszystkim rozporządzenia określającego szczegółowy zakres danych zawartych w deklaracji o wysokości akcyzy pobranej i wpłaconej przez płatnika oraz wzór tej deklaracji wraz z objaśnieniami co do sposobu prawidłowego składania tej deklaracji, informacjami o terminie i miejscu jej składania oraz niezbędnymi pouczeniami, zapewniając możliwość prawidłowego obliczenia wysokości akcyzy” – dodano.

Jak wskazuje rzecznik MŚP, proponowane zmiany mieć będą istotny wpływ na wykonywanie działalności gospodarczej przez przedsiębiorców, a dostosowanie do nich wymaga czasu, pogłębionej analizy oraz wdrożenia odpowiednich zmian i procedur, a przede wszystkim poniesienia zwiększonego wysiłku organizacyjnego i finansowego.

W opinii wskazano też na krótkie vacatio legis projektu ustawy.

“Należy również pamiętać, iż gwarancja przewidywalności w systemie podatkowym wymaga zachowania co najmniej 6 miesięcznego vacatio legis dla zmian odnoszących się do prawa podatkowego, a takich zmian dotyczy przedmiotowy projekt” – napisano w opinii.

Od 2025 r. rząd planuje podwyższyć stawkę akcyzy na wyroby tytoniowe i ich substytuty mocniej, niż zakładała to przyjęta w 2022 r. tzw. mapa drogowa. (PAP Biznes)

pat/ osz/

Źródło:PAP Biznes

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułApple zaprezentowało iPhone 16 w dobrej cenie. A Samsung? Może być przeciwnie
Następny artykułWielka niespodzianka w el. MŚ. Nieprawdopodobne gole Korei Północnej!