A A+ A++


Zrzut ekranu strony internetowej ANS

Akademia Nauk Stosowanych w Nowym Sączu ponownie otrzymała negatywną ocenę Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Oznacza to, że nie może ogłosić rekrutacji na utworzony zaledwie rok temu kierunek lekarski i w roku akademickim 2024/2025 nie będzie mogła uruchomić nowego cyklu szkolenia. Władze ANS na razie nie komentują sprawy ponieważ Uczelnia jeszcze „nie otrzymała oceny i uchwały PKA”.

Na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu pierwsze w historii zajęcia rozpoczęły się w październiku 2023 roku. Na rok akademicki 2023/2024 na kierunek lekarski przyjęto 50 osób. Wcześniej Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek zaakceptował wniosek Uczelni i wydał pozwolenie na „utworzenie jednolitych studiów magisterskich o profilu ogólnoakademickim na kierunku lekarskim”. Było to możliwe dzięki wcześniejszej zmianie przepisów, umożliwiającej kształcenie przyszłych lekarzy także w uczelniach niemedycznych czy byłych PWSZ. Pozwolenie wydano m.in. mimo negatywnej opinii (niewiążącej) niezależnej instytucji – Polskiej Komisji Akredytacyjnej.

Zastrzeżenia PKA dotyczyły przede wszystkim skromnego dorobku naukowego zatrudnionej w Nowym Sączu kadry oraz braków w infrastrukturze. Z tego powodu w ubiegłym roku akademickim Uczelnia opłaciła studentom dziewięć wyjazdów do Radomia (z noclegami) do wynajętego tam prosektorium. Jednocześnie władze ANS zdecydowały o przyspieszonych pracach nad poprawą infrastruktury Wydziału Lekarskiego i Nauk o Zdrowiu. Jeszcze w tym miesiącu powinno być gotowe prosektorium, które kosztem 8,2 mln zł powstało w jednym z budynków na terenie kampusu przy ul. Kościuszki. Trwają też prace projektowe nad zaplanowaną przebudową i rozbudową obiektów dla Wydziału.

Reklama

W maju br. Uczelnia i prowadzony kierunek lekarski ponownie kontrolowała przez Polska Komisja Akredytacyjna. Natomiast Ministerstwo Zdrowia w rozporządzeniu dotyczącym limitu przyjęć na studia na kierunku lekarskim w roku akademickim 2024/2025 nie uwzględniono uczelni z Nowego Sącza. Zgody nie otrzymało też 7 innych szkół, które czekały na ocenę PKA, dlatego nie mogły też rozpocząć rekrutacji na nowy rok akademicki.

Dopiero 9 września opublikowano projekt zmiany rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie limitu przyjęć na studia na kierunkach lekarskich. Dowiadujemy się z niego, że po ponownej kontroli Polskiej Komisji Akredytacyjnej, na podstawie decyzji Ministra Nauki kolejne cztery uczelnie uzyskały pozwolenie na rozpoczęcie roku akademickiego 2024/2025 na kierunku lekarskim.

W przypadku pięciu uczelni – w tym Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu i niedalekiej ANS w Nowym Targu zdecydowano, że nie przeprowadzą one rekrutacji na I rok studiów na kierunku lekarskim, co będzie oznaczać, że nie uruchomią nowego cyklu kształcenia w roku akademickim 2024/2025.

Ministerstwo Zdrowia w uzasadnieniu do projektu zmiany rozporządzenia powołuje się m.in. na uchwałę nr 658/2024 Prezydium PKA z dnia 05 września 2024 r. w sprawie oceny programowej kierunku lekarskiego prowadzonego w Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Jednak jej treść nie jest jeszcze nigdzie dostępna i nie znamy szczegółów negatywnej oceny. Nie zna ich też sądecka ANS.

– Uczelnia jako zainteresowana strona procesu akredytacji nie otrzymała oceny i uchwały PKA. Czekamy na jej przekazanie i dopiero po jej otrzymaniu, szczegółowym zapoznaniu się z jej treścią oraz przeprowadzeniu analizy, odniesiemy się do sprawy. Do tego momentu wstrzymujemy się od wszelkich komentarzy na ten temat – poinformowało nas Biuro Prasowe Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu.

Zatem na razie nie jest jasne, co dalej z kierunkiem lekarskim w Nowym Sączu. A przede wszystkim z jego kilkudziesięcioma studentami, którzy skończyli pierwszy rok studiów. Natomiast w przypadku budowanej infrastruktury już wcześniej władze ANS mówiły, że i tak zostanie zagospodarowana. Uczelnia prowadzi zajęcia z innych specjalności medycznych. Ma też w planach tworzenie nowych kierunków (kilka tygodni temu wspominano m.in. o położnictwie). Aktualnie na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu na studiach pierwszego stopnia prowadzone są kierunki dietetyka, pielęgniarstwo oraz ratownictwo medyczne. Drugi stopień studiów Uczelnia prowadzi na kierunku pielęgniarstwo.

(JO)

Reklama

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNIK ostro o reformie opieki psychiatrycznej: Była nieprzygotowana
Następny artykułSkoda Elroq coraz bliżej premiery. Taki będzie nowy model z Czech