A A+ A++

Zasady oceny technologii medycznych, które wykorzystuje Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, zostaną dostosowane do unijnych wytycznych – wynika z założeń projektu nowelizacji przygotowanego przez Ministerstwo Zdrowia.

Polskie przepisy mają być zgodne z unijnym rozporządzeniem o wspólnym HTA

W poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu opublikowano informację o pracach nad projektem nowelizacji ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, a także ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Celem planowanych zmian jest dostosowanie przepisów prawa krajowego do tzw. unijnego rozporządzenia o wspólnym HTA (wytyczne oceny technologii medycznych – PAP). Jego treść zacznie obowiązywać 12 stycznia 2025 r.

– Konieczne jest dostosowanie przepisów prawa krajowego poprzez odpowiednie zmniejszenie wymagań w zakresie wniosków o objęcie refundacją i ustalenie ceny zbytu netto oraz dodanie nowych zadań dla Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji – podkreśliło Ministerstwo Zdrowia, które prowadzi prace nad nowelizacją.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej dostosowuje polskie przepisy do wymogów UE

W projekcie nowelizacji ustawy o refundacji dodany ma być zapis, mówiący, że składający wniosek o refundację może nie przedkładać analizy klinicznej, w przypadku gdy: dane, analizy, informacje oraz inne dowody zostały złożone przez podmiot opracowujący tę technologię medyczną na szczeblu Unii Europejskiej, kiedy dotyczą one technologii medycznej w tym samym wskazaniu i w tej samej populacji docelowej, jak określone we wniosku oraz spełniają one wymagania dla analiz klinicznych określone w przepisach ustawy o refundacji w zakresie technologii opcjonalnych w rozumieniu tych przepisów.

Wymagane uwzględnienie raportów ze wspólnych ocen klinicznych

Unijny przepis rozporządzenia o wspólnym HTA zobowiązuje państwa członkowskie do należytego uwzględnienia opublikowanych raportów ze wspólnych ocen klinicznych i wszelkich innych informacji dostępnych na platformie informatycznej przy przeprowadzaniu krajowej HTA dotyczącej technologii medycznej, na temat której opublikowano raporty ze wspólnych ocen klinicznych, lub w odniesieniu do której rozpoczęto wspólną ocenę kliniczną.

W projekcie uwzględniona ma być również zapisana w rozporządzeniu UE zasada mówiąca, że przy przeprowadzaniu krajowej oceny dotyczącej technologii medycznej, na temat której opublikowano raporty ze wspólnych ocen klinicznych lub w odniesieniu do której rozpoczęto wspólną ocenę kliniczną, państwa członkowskie dołączają raporty ze wspólnej oceny klinicznej prowadzonej na szczeblu państwa członkowskiego.

W związku z tym w projekcie MZ doda wymóg dołączenia takiego raportu do analizy weryfikacyjnej Agencji. W ustawie o świadczeniach zdrowotnych dodane będą natomiast nowe zadania AOTMiT, dotyczące wykonywania obowiązków wynikających z unijnego rozporządzenia.

HTA – wytyczne oceny technologii medycznych

Wytyczne oceny technologii medycznych (HTA) to zbiór informacji, według których pracują analitycy Agencji Oceny Technologii Medycznych. Są po to, aby w przejrzysty sposób przygotowywać analizy podsumowujące zdrowotne, społeczne, ekonomiczne i etyczne informacje o danej technologii medycznej dostępne również w innych krajach świata. W swojej pracy Agencja opiera się na dowodach naukowych, które świadczą np. o tym, czy dany lek jest bezpieczny i skuteczny dla pacjenta. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułApple zaprezentowało iPhone 16 w dobrej cenie. A Samsung? Może być przeciwnie
Następny artykułWielka niespodzianka w el. MŚ. Nieprawdopodobne gole Korei Północnej!