A A+ A++

Miesiąc po publikacji naszego artykułu “Gorczański przekręt” na temat wody używanej w ośrodku Termy Gorce w Porębie Wielkiej, spółka prowadząca obiekt wydała oświadczenie, w którym postanowiła przedstawić szczegóły sytuacji ze swojej perspektywy.

Jak wskazaliśmy w naszym tekście “Gorczański przekręt”, od jesieni 2023 roku Termy Gorce nie kupiły ani litra solanki z odwiertu IG-1 w Porębie Wielkiej. Gdy skontaktowaliśmy się z przedstawicielką firmy, nie chciała wytłumaczyć niejasności co do pochodzenia wody, która była używana w obiekcie – choć ten nadal reklamował się jako wykorzystujący potencjał lokalnych złóż leczniczej wody termalnej. 

Co więcej, w ciągu dwóch lat działalności (2022 i 2023) podmiot kupił łącznie 232 metry sześcienne solanki. Tymczasem przy projektowaniu balneologii zakładano, że ze względów technologicznych, do prawidłowego utrzymania obiektu, zużycie solanki powinno wynosić ok. 120 m3 miesięcznie. 

W wydanym dzisiaj (10 września) oświadczeniu spółka stwierdza, że zgodnie z “rzeczywistością funkcjonowania obiektu”, stosowanie solanki w basenie nie wymaga takich ilości surowca, jakie zakładano w prognozach. Firma poinformowała, że stosuje jedynie 10% roztwór solanki w basenie rekreacyjnym, by klienci mogli przebywać w nim dłużej niż 25 minut, a stężoną solankę wykorzystuje jedynie w specjalistycznych zabiegach.

Zobacz również:

Już po publikacji naszego artykułu spółka przyznała, że gorczańską solankę zastąpiła wodą ze Śląska. Termy Gorce stwierdzają w oświadczeniu, że to problemy z jakością wody dostarczanej z odwiertu IG-1 zmusiły firmę do poszukiwania alternatywnego źródła.

Woda, która była dostarczana z odwiertu Poręba Wielka IG-1 przestała spełniać kryteria jakościowe. Wykorzystywany surowiec pochodził z wcześniej zgromadzonych i spełniających wszelkie standardy zapasów, natomiast bieżące wykorzystanie biorąc pod uwagę konieczność utrzymania norm w tym zakresie stało się niemożliwe – czytamy w oświadczeniu. – Z niezrozumiałych dla nas przyczyn, spółka odpowiedzialna za wydobycie i dostarczanie solanki termalnej, nie podjęła natomiast próby realnego rozwiązania sytuacji, dodatkowo przedstawiając wysoce niekorzystne warunki umowy na dostawę lokalnej solanki. 

Według przedsiębiorców, problem z jakością solanki wynikał z niewłaściwego zarządzania infrastrukturą – budynkiem przepompowni oraz systemem przesyłu solanki – za które miała być odpowiedzialna samorządowa spółka Gorczańskie Wody Termalne, prowadząca zakład górniczy. 

W oświadczeniu spółka zapewniła, że klienci mimo zmiany dostawcy wody “klienci w sposób ciągły otrzymywali usługę najwyższej jakości a obecność surowca, jakim jest solanka termalna o potencjale leczniczym została utrzymana przez cały czas funkcjonowania obiektu”. 

Termy Gorce twierdzą również, że aby móc uruchomić obiekt dzierżawiony od samorządu powiatu limanowskiego, przedsiębiorcy musieli zrealizować inwestycje “liczone w milionach złotych”. 

Spółka informuje przy tym, iż od ponad roku ma starać się o zgodę na rozpoczęcie inwestycji związanej z budową basenów zewnętrznych. Jednocześnie przyznaje, że pomiędzy prowadzącymi obiekt wspólnikami trwa wewnętrzny konflikt. 

Poczyniona przez nas inwestycja nie tylko rozwiąże kwestię poboru wody na zwiększonym poziomie, lecz przede wszystkim pozwoli na stworzenie miejsca, które w sposób realny odpowie na oczekiwania i potrzeby klientów, wzmocni rozwój lokalnej gospodarki turystycznej, a dzięki efektom mnożnikowym – także pozostałych aspektów funkcjonowania obszaru. Jesteśmy w stanie zrealizować ten zamiar nawet obecnej, znanej władzom sytuacji konfliktu pomiędzy wspólnikami, co jest sprawą wewnętrzną spółki, a co dzięki umiejętnemu zarządzaniu nie znajduje przełożenia na jej bieżące funkcjonowanie i pozwala na ciągłe utrzymanie – a nawet plany rozwoju obiektu – podano w komunikacie. 

Wkrótce przedstawimy stanowisko władz powiatu limanowskiego w tej sprawie. Poniżej publikujemy pełną treść oświadczenia: 


Oświadczenie w sprawie solanki i planów rozwoju

W obliczu ostatnich wyzwań związanych z dostawami solanki, Termy Gorce pragną wyrazić pełną otwartość i transparentność wobec społeczności lokalnej, władz, mediów oraz przede wszystkim – naszych Klientów. To, co mogłoby stanowić przeszkodę, potraktowaliśmy jako impuls do rozwoju i szukania rozwiązań, które pozwolą nam sprostać zarówno bieżącym wyzwaniom, jak i przyszłym oczekiwaniom oraz doprowadzą do tego na co w Porębie czekano od lat – stworzenia kompleksu basenów termalnych wraz z infrastrukturą towarzyszącą.

Ponadto chcemy rozbudować nasze stanowisko, które zostało opublikowane w mediach w odpowiedzi na sytuację związaną z wykorzystywanym przez nas surowcem jakim jest solanka termalna, tak aby pokazać możliwie pełny obraz sytuacji wskazując na nieprawidłowości jakie miały miejsce ze strony podmiotów zewnętrznych, mając nadzieję że upublicznienie informacji pozwoli przełamać impas, który jest niekorzystny dla zaangażowanych w sprawę stron.

Na sam początek pragniemy sprostować informacje związane z brakiem poboru wymaganej ilości solanki z odwiertu Poręba Wielka IG-1, bowiem zakładane szacunki nie były i nie są dostosowane do realiów funkcjonowania prowadzonego przez nas obiektu, który aby działać na zasadach komercyjnych, a także zgodnym z oczekiwaniami klientów – musi łączyć funkcję rekreacyjną oraz uzdrowiskową. Obiekt posiada jedną nieckę basenową, przez co stosowanie stężonej solanki, a tym samym pobór większej ilości surowca jest technicznie i organizacyjnie niemożliwe. Zgodnie z zaleceniami dopuszczalny czas przebywania w solance o stężeniu jakie posiada surowiec wydobywany z odwiertu Poręba Wielka IG-1 wynosi około 25 minut. Tak wysoko stężoną postać surowca wykorzystujemy podczas zabiegów z zakresu hydroterapii (Strefa Odnowy) stosując się do wskazanych wytycznych czasowych w tym zakresie. Strefa Relaksu, w tym omawiana niecka basenowa – zgodnie ze swym założeniem – umożliwia klientom długotrwałe przebywanie w jej obrębie, nie stwarzając ograniczeń czasowych związanych z ekspozycją na stężoną postać surowca. W tym celu stosowany jest jego 10 % roztwór, co pozwala na połączenie rekreacyjnego założenia strefy basenowej, z leczniczym potencjałem solanki. Odpieramy tym samym zarzut mówiący o braku pobierania zakładanej ilości surowca, ponieważ prognozy w tym zakresie nie były dostosowane do realiów, które zastaliśmy jako spółka, która doprowadziła do uruchomienia nieczynnego od lat obiektu Centrum Rekreacji i Balneologii, które z miejsca pierwotnie nieprzystosowanego do obsługi ruchu turystycznego przekształciliśmy w działający i ciągle rozwijający się obiekt będący jedną z ważniejszych atrakcji na mapie turystycznej powiatu limanowskiego.

W tym miejscu chcemy też się odnieść do niepełnego obrazu informacji związanej z warunkami dzierżawy budynku Centrum Balneologii. Przystosowanie oraz prowadzenie przez nas obiektu oprócz kosztów dzierżawy i bieżących kosztów utrzymania, wymagało poczynienia inwestycji, której wartość na dzień dzisiejszy liczona jest w milionach złotych. Budynek i jego infrastruktura wymagały licznych poprawek i zmian, bez których nie byłoby możliwe jego funkcjonowanie w obecnej postaci. Wartość dotychczasowych oraz planowanych inwestycji zostanie przedstawiona władzom lokalnym podczas nadchodzących spotkań.

Jako spółka byliśmy świadomi tego, że obiekt potrzebuje rozbudowy. Wynikało to zarówno z prognoz finansowych, jak i analizy rynku i potrzeb klienta. Nasze stanowisko w tej sprawie jest znane władzom powiatu. Od ponad roku staramy się o zgodę na rozpoczęcie inwestycji związanej z budową basenów zewnętrznych. Poczyniona przez nas inwestycja nie tylko rozwiąże kwestię poboru wody na zwiększonym poziomie, lecz przede wszystkim pozwoli na stworzenie miejsca, które w sposób realny odpowie na oczekiwania i potrzeby klientów, wzmocni rozwój lokalnej gospodarki turystycznej, a dzięki efektom mnożnikowym – także pozostałych aspektów funkcjonowania obszaru. Jesteśmy w stanie zrealizować ten zamiar nawet obecnej, znanej władzom sytuacji konfliktu pomiędzy wspólnikami, co jest sprawą wewnętrzną spółki, a co dzięki umiejętnemu zarządzaniu nie znajduje przełożenia na jej bieżące funkcjonowanie i pozwala na ciągłe utrzymanie – a nawet plany rozwoju obiektu.

W utrudnionych warunkach, funkcjonowania przyszło nam mierzyć się z kolejnym problemem. Woda, która była dostarczana z odwiertu Poręba Wielka IG-1 przestała spełniać kryteria jakościowe. Wykorzystywany surowiec pochodził z wcześniej zgromadzonych i spełniających wszelkie standardy zapasów, natomiast bieżące wykorzystanie biorąc pod uwagę konieczność utrzymania norm w tym zakresie stało się niemożliwe. Podjęliśmy aktywne działanie wzywające władze powiatu oraz zarząd spółki Gorczańskie Wody Termalne do rozwiązania problemu (min. pismo z dnia 16.10.2023 r). Posiadamy próbki wody, które trafiły do nas w omawianym okresie, a które nie tylko przyczyniły się do niemożliwości ówczesnego pobierania wody z odwiertu, a co więcej narażały na uszkodzenie systemy filtracji i zaplecze techniczne strefy basenowej. W związku z tym, iż nasze stanowisko zakłada pełną transparentność działań próbki te zostały przekazane mediom. Woda odbiegająca od norm nie trafiła do strefy basenowej, a Termy Gorce równolegle do prób rozwiązania sytuacji i znalezienia przyczyn problemu podjęły natychmiastowe działanie związane z poszukiwaniem surowca zastępczego.Z niezrozumiałych dla nas przyczyn, spółka odpowiedzialna za wydobycie i dostarczanie solanki termalnej, nie podjęła natomiast próby realnego rozwiązania sytuacji, dodatkowo przedstawiając wysoce niekorzystne warunki umowy na dostawę lokalnej solanki. Zdecydowano się na wykorzystanie z dotychczasowych, spełniających kryteria zapasów wody z odwiertu Poręba Wielka IG-1 mając dalszą nadzieję na skuteczne działanie ze strony GWT oraz rozwiązanie sytuacji, a w przypadku jego braku wybrać inny podmiot dostarczający solankę. Fakt konieczności stopniowej zmiany surowca rozpoczęliśmy komunikować klientom (min. Biuletyn Zgoda nr 137 str. 20). W zaistniałej sytuacji jako alternatywne źródło dostawcy surowca solanki termalne został wybrany podmiot dostarczający wodę z terenu uzdrowiska Goczałkowice Zdrój (gmina Strumień, powiat cieszyński, województwo śląskie), ze złoża wód podziemnych „Zabłocie” z ujęcia „KORONA”, który to surowiec leczniczy posiadał pożądany przez nas skład i mineralizację na poziomie 3,79% ogółu składników stałych w niej rozpuszczonych oraz wszelkie atesty i pozwolenia niezbędne do wykorzystania w bieżącym funkcjonowaniu Term Gorce. Zapewniamy więc, iż nasi klienci w sposób ciągły otrzymywali usługę najwyższej jakości a obecność surowca, jakim jest solanka termalna o potencjale leczniczym została utrzymana przez – podkreślamy to bardzo wyraźnie – cały czas funkcjonowania obiektu, nawet pomimo zewnętrznych trudności. Przepraszamy jednak najmocniej wszystkich klientów którzy mogli odczuć niedogodności związane z obecną sytuacją, gwarantując jednocześnie że standard usług został zachowany na najwyższym poziomie. Prosimy także o zrozumienie, ponieważ jako firma zostaliśmy postawieni w wysoce niezależnej od nas sytuacji zaniedbania, do którego doprowadził podmiot zewnętrzny, jednocześnie mając nadzieję że aktywne działanie drugiej strony pozwoli na skuteczne i szybkie rozwiązanie problematycznej kwestii.

Zdiagnozowaną przyczyną problemu jakości wody pobieranej z odwiertu Poręba Wielka IG-1, okazał się niewłaściwe obsługiwany budynek przepompowni oraz system przesyłu solanki, które to stanowią część infrastruktury zarządzanej przez Gorczańskie Wody Termalne. Problem z jakością nie był więc obecny – co pragniemy bardzo wyraźnie podkreślić – w samym złożu surowca, co w źle zarządzanej i konserwowanej infrastrukturze technicznej obsługiwanej przez podmiot zewnętrzny jakim są Gorczańskie Wody Termalne. Do problematycznej sytuacji, która przyczyniła się do strat wizerunkowych nie tylko naszej firmy, ale szerzej turystyki regionu doprowadziły zaniedbania poczynione przez Gorczańskie Wody Termalne oraz brak aktywnego działania lokalnych władz, które znały problem. Rozwiązanie przyczyn technicznych, które zostały zdiagnozowane i przedstawione spółce GWT oraz władzom powiatu w sposób bezpośredni niweluje problem z jakością wody.

We wszystkich omawianych w oświadczeniu kwestiach posiadamy dowody pisemne, fotograficzne, rzeczowe oraz zeznania świadków.

Nasza determinacja w dążeniu do rozwoju Term Gorce wynika z głębokiej wiary w potencjał tego miejsca. Przeprowadziliśmy analizy, które nie tylko wskazują źródła i przyczyny problemów, ale także prezentują ich konkretne rozwiązania – z największą chęcią przedstawimy je i omówimy z przedstawicielami lokalnych władz. Wierzymy, że jedynie poprzez wzajemne zrozumienie i konstruktywny dialog możemy wypracować ścieżkę, która przyniesie korzyści wszystkim. Nasze działania są ukierunkowane na wspólny cel: rozwój regionu i stworzenie nowoczesnego obiektu, który stanie się dumą lokalnej społeczności. Zapraszamy wszystkie strony do współpracy. Jesteśmy gotowi przekształcić te trudności w historię sukcesu, którą napiszemy razem.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKatarzyna Cichopek: jeśli dobre słowo potrafi nas wysoko unieść, to co dopiero prawdziwa miłość!
Następny artykułAdwokat rodzinny – Kiedy i dlaczego warto skorzystać z jego usług?