A A+ A++

Musimy pamiętać, że depresji nikt sobie nie wybiera i że nie jest też ona wynikiem znudzenia życiem lub chwilowego pogorszenia nastroju – podkreślił w rozmowie z KAI ks. Tomasz Trzaska suicydolog, współorganizator kampanii dla osób w kryzysie „Życie jest warte rozmowy”. Z okazji obchodów Światowego Dnia Zapobiegania Samobójstwom (World Suicide Prevention Day) 10 września 2024 roku zostanie zorganizowana VII edycja kampanii społecznej Życie Warte Jest Rozmowy, pod hasłem: „Wygraj życie!”.

Konferencja odbędzie się w Centrum Nauki Kopernik przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie. Organizatorami wydarzenia jest Fundacja Życie Warte Jest Rozmowy i Fundacja Terapia To Nie Wstyd.

Ks. Tomasz Trzaska podkreślił, że wciąż w ludzkiej świadomości pokutują pewne mity, które bywają bardzo szkodliwe dla osób zmagających się z depresją i myślami samobójczymi.

– Przykładowo mit, że jeśli ktoś mówi, że nie chce dłużej żyć, że chce odejść, to wielu pomyśli, że jest to tylko straszenie i próba zwrócenia na siebie uwagi. Statystyki jednak mówią kompletnie co innego: ok. osiem na dziesięć osób, które odebrały sobie życie sygnalizowało wcześniej swoje zamiary. Często podkreślam, że osoba, która jest w dobrostanie psychicznym raczej nie będzie używać argumentu, że odbierze sobie życie. Pamiętajmy o tym, że każdy kryzys może być odebrany przez otoczenie jako oznaka słabości, a co dopiero kryzys samobójczy, zatem osoba, która nie ma takich tendencji nie chce być kojarzona z osobą niestabilną. Natomiast jeśli ktoś mówi o tym głośno, warto mieć przekonanie, że rozważa – nawet w minimalnym stopniu – taki dramatyczny scenariusz – wyjaśnił rozmówca KAI.

Dodał, że aby skutecznie zapobiegać temu zjawisku, trzeba je poznać i zrozumieć oraz dowiedzieć się, w jaki sposób udzielać wsparcia osobom w kryzysie. W tym celu prelegenci przybliżą działania serwisu Życie Warte Jest Rozmowy (www.zwjr.pl) oraz omówią znaczenie projektu „Wspierająca szkoła” i numeru alarmowego 112 w zapobieganiu zachowaniom samobójczym.

– Musimy pamiętać, że depresji nikt sobie nie wybiera i że nie jest też ona wynikiem znudzenia życiem lub chwilowego pogorszenia nastroju – dodał ks. Trzaska.

Prelegenci podejmą również temat wpływu nowych technologii oraz rodziny dysfunkcyjnej na kryzys psychiczny młodych ludzi. Ponadto odpowiedzą na pytanie jak odpowiedzialnie mówić o zachowaniach samobójczych w mediach, a także jak wspierać rodziny w żałobie po śmierci samobójczej.

– Korzystam z mediów społecznościowych od lat. To wspaniałe narzędzie, ale pełne zagrożeń. Po pierwsze hejt, który jest również czynnikiem ryzyka. Kiedyś, gdy Internet nie był ogólnodostępnym medium, dużo prościej było uniknąć powszechnego ostracyzmu czy ośmieszenia. Dziś w 10 minut można stać się światowej klasy „celebrytą”, w tym ujemnym znaczeniu. Zostać wyśmianym przez cały świat w sposób, którego nie da się już zatrzymać, odwrócić – powiedział duchowny.

Zagadnienia poruszane w trakcie konferencji będą interesujące dla specjalistów wspierających osoby w kryzysie, bliskich osób zmagających się z problemami psychicznymi, ludzi w żałobie po śmierci samobójczej, a także wszystkich zainteresowanych tym niezwykle ważnym społecznie tematem. Po wystąpieniach uczestnicy wydarzenia będą mieli możliwość zadawania pytań oraz rozmowy z prelegentami.

Równolegle do wykładów, przez cały czas trwania wydarzenia, dostępne będą bezpłatne konsultacje z suicydologami w „Pokojach wsparcia” oraz spotkania z terapeutą w „Terapiobusie”.

– Rozmawiam często z kapelanami w zwykłych, powiatowych szpitalach, którzy sygnalizują, że liczba osób po próbach samobójczych w ostatnich miesiącach wyraźnie wzrasta. Jest to bardzo niepokojące i nie możemy przejść obok tego obojętnie! Bywa, że nawet w małych szpitalach jest po kilka takich osób tygodniowo – alarmuje kapłan.

Zwieńczeniem konferencji będzie premiera książki „Niewysłuchani. O śmierci samobójczej i tych którzy pozostali” (Halszka Witkowska, Monika Tadra). Będzie też można wesprzeć działania pomocowe Inicjatywy Życie Warte Jest Rozmowy w postaci cegiełek.

Ks. Trzaska zachęcił również do korzystania z platformy „Życie warte jest rozmowy”. – Oferujemy darmowe konsultacje dla rodziców w tym temacie. Jest to obszar, w którym edukujemy również księży, a księża chętnie towarzyszą rodzinom, które borykają się z tym problemem – podsumował suicydolog.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Organizatorzy zapewniają catering. Wydarzenie w całości będzie transmitowane na żywo na YouTube Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego i FB profilu Życie warte jest rozmowy. Patronat nad wydarzeniem objęli: Rzecznik Praw Obywatelskich, Minister Zdrowia i Rzeczka Praw Dziecka.

Każdego dnia w Polsce blisko 15 osób odbiera sobie życie, a około 300 podejmuje próby samobójcze. Każde samobójstwo wpływa na minimum 20 osób z najbliższego otoczenia, a każda próba samobójcza na 10. W rezultacie rocznie ponad 1 000 000 osób cierpi w wyniku zachowań samobójczych w Polsce.

Również coraz więcej młodych osób zmaga się z problemami zdrowia psychicznego, co znajduje odzwierciedlenie zarówno w danych policyjnych, jak i statystykach Dziecięcego Telefonu Zaufania RPD. Od stycznia do sierpnia tego roku konsultanci linii 800 12 12 12 reagowali w 1062 przypadkach, które wymagały interwencji ratujących życie lub zdrowie dzieci. Tylko w sierpniu było to średnio aż 5 interwencji dziennie.
Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom. Święto zainicjowało w 2003 r. Międzynarodowe Towarzystwo Zapobiegania Samobójstwom (IASP) we współpracy z Światową Organizacją Zdrowia (WHO) oraz Światową Federacją Zdrowia Psychicznego (WFMH).

W Polsce Światowy Dzień Zapobiegania Samobójstwom organizowany jest od 2018 r. przez Polskie Towarzystwo Suicydologiczne. Celem tego dnia jest zwiększenie świadomości społecznej w zakresie tematyki samobójstw i wsparcie psychologiczne dla osób, u których pojawiają się myśli samobójcze.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł[QUIZ]. Cukier, chleb, czekolada. Ile to kosztowało w czasach PRL? 8/8 nie dla każdego
Następny artykułНімеччина вводить контроль на всіх сухопутних кордонах: причина