Papież Franciszek przybył w poniedziałek wczesnym popołudniem czasu miejscowego do stolicy Timoru Wschodniego, Dili, gdzie spędzi dwa dni. To trzeci etap jego podróży, po wizytach w Indonezji i Papui-Nowej Gwinei.
Młodzież nadzieją na przyszłość
W czasie spotkania z 10 tysiącami młodych mieszkańców Papui-Nowej Gwinei nad ranem w poniedziałek Franciszek powiedział:
Cieszę się z tych dni spędzonych w waszym kraju, gdzie współistnieją morze, góry i lasy tropikalne, ale przede wszystkim w młodym kraju zamieszkałym przez wielu młodych.
Drodzy młodzi, nie chciałem stąd wyjeżdżać bez spotkania z wami, ponieważ jesteście nadzieją na przyszłość
— mówił i tłumaczył:
Nie jesteśmy Supermanami. Wszyscy możemy popełniać błędy. Wszyscy możemy upaść. Ale ważne jest to, by nie pozostać w upadku
— dodał.
Język miłości
W kraju, w którym istnieje ponad 800 języków, papież podkreślił: „Ważne jest, abyśmy nauczyli się wspólnego języka: języka miłości, który czyni nas jedną rodziną”. Papież przestrzegał także przed nienawiścią i obojętnością.
Odniósł się do problemów kraju zachęcając do tego, by, „powiedzieć ‘nie’ odurzaniu się narkotykami i alkoholem”, uzależnieniu od pornografii, wszelkim formom przemocy.
Spotkanie z młodzieżą w stolicy Port Moresby było ostatnim punktem wizyty papieża Franciszka w Papui-Nowej Gwinei.
Timor Wschodni
Główny temat pielgrzymki do niepodległego od ponad 20 lat Timoru Wschodniego to: „Niech wasza wiara stanie się waszą kulturą”.
Jak wyjaśniono w Watykanie, podkreśla on ścisły związek między głęboko zakorzenioną wiarą katolicką mieszkańców kraju a jego kulturą i niedawną burzliwą historią.
Katolicy stanowią około 98 procent ludności Timoru Wschodniego.
Po ceremonii powitania i odpoczynku papież uda się do Pałacu Prezydenckiego na spotkanie z prezydentem Timoru Wschodniego Jose Ramosem-Hortą, laureatem pokojowej Nagrody Nobla z 1996 roku.
Następnie wygłosi przemówienie do przedstawicieli władz i społeczeństwa.
We wtorek odwiedzi dzieci z niepełnosprawnościami, spotka się w stołecznej katedrze z duchowieństwem oraz odprawi mszę na błoniach Tasitolu, na której oczekiwanych jest kilkaset tysięcy osób, także z sąsiednich krajów. W tym samym miejscu w 1989 roku mszę odprawił Jan Paweł II. Wtedy ziemie te znajdowały się pod okupacją Indonezji.
W środę przed południem lokalnego czasu papież odleci do Singapuru.
CZYTAJ TAKŻE: Papież odwiedził jeden z najdalszych terenów misyjnych na świecie. Mówił m.in. o konieczności wypędzania z ludzkich serc lęku i przesądów
olnk/PAP
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS