A A+ A++

W niedzielę rozpoczęły się gdańskie obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem i powrotu Pomorza w granice Rzeczpospolitej.

Historia w przystępnej formie

I to dość nietypowo, bo grą miejską z sensacyjno-detektywistycznym podtekstem na Starym i Głównym Mieście. 

Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta

Oprócz tego w ramach gdańskich uroczystości na dworcu głównym stanął historyczny pociąg z rekonstruktorami odtwarzającymi przejazd gen. Hallera przez Gdańsk. Przed stu laty generał przyjechał do Gdańska z Torunia, żeby spotkać się tu z pomorską Polonią.

W niedzielne popołudnie tłum gdańszczan i gdańszczanek wypełnił peron nr 5, przy którym stanął pociąg. Ze sceny recytowano wiersze polskich poetów, panie mogły zrobić sobie makijaż, panowie skorzystać z usług fryzjera, malowano też portrety. Na peronie rozstawione były gry i plansze do zdjęć. 

Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta

– Chcieliśmy pokazać dzieciom naszą historię, tę gdańską i tę polską. Jest bezpretensjonalnie, historia została przedstawiona w lekki i przystępny dla najmłodszych sposób. To namiastka tego, co działo się sto lat temu, zupełnie jakbyśmy się teleportowali – mówi Bartek, ojciec Hani, Franka i Juliana. 

– Cieszę się, że jest taka impreza. Ludzie integrują się, pokazują, że wbrew temu, co mówią niektórzy, w Gdańsku mieszkają Polacy – dodaje pan Jerzy. 

Codzienne zobowiązanie 

Podczas symbolicznej inscenizacji przekazano obrączki zaślubinowe na ręce rekonstruktorów delegacji polskiej z 1920 r., w tym generałowi Hallerowi. Przed wiekiem to właśnie jedną z nich generał dokonał zaślubin z morzem, drugą nosił na palcu aż do śmierci. Obrączki przekazali marszałek woj. pomorskiego Mieczysław Struk i Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Miasta Gdańska.

Fot. Michał Ryniak / Agencja Gazeta

Marszałek Struk postój gen. Hallera w Gdańsku nazwał “odważnym aktem”. 

– Był to akt, który miał wskazać, nie tylko Polakom, ale wszystkim innym krajom w Europie, że tu jest Polska, że mieszkają tu Polacy, że Gdańsk powinien być polski i że polski będzie – powiedział marszałek województwa pomorskiego. 

Aleksandra Dulkiewicz dodała: 

– Dzisiejszy dzień traktujemy nie tylko jako symbol wydarzeń sprzed 100 lat, ale jako nasze zobowiązanie do codziennego patriotyzmu, nie tylko do noszenia biało-czerwonej flagi od święta, ale do brania odpowiedzialności za siebie, ale i za innych, każdego dnia. Tylko w ten sposób możemy uczynić Gdańsk, Pomorze i Rzeczpospolitą lepszym miejscem do życia. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUlica Wolności w Parzniewie ze szpalerem platanowym
Następny artykułSparing: Kania Gostyń – Obra Kościan 3-3.