W ten weekend na 81. Festiwalu Filmowym w Wenecji zostaną przyznane Złote Lwy. Natomiast w piątek wieczorem jury Międzynarodowej Organizacji Mediów Katolickich (SIGNIS) ogłosiło zwycięzcę tegorocznej nagrody. W tym roku w konkursie rywalizowało 21 filmów. Nagrodę SIGNIS otrzymał film „Ainda estou aqui” (Nadal tu jestem), nowe dzieło brazylijskiego reżysera Waltera Sallesa. Film opowiada historię rodziny, która doświadczyła okrutnych skutków brazylijskiej dyktatury wojskowej w latach 70-tych XX w. Główną rolę gra Fernanda Torres.
„`Ainda estou aqui` Waltera Sallesa przechodzi od początkowego okrzyku oskarżenia do pieśni nadziei na zachowanie demokracji i kultury pokoju”, czytamy w uzasadnieniu przyznania nagrody jury SIGNIS złożone z pięciu ekspertów, którego przewodniczącą była tym razem teolog i psychoterapeutka z Grazu w Austrii, Astrid Polz-Watzenig. W uzasadnieniu czytamy dalej: „Film staje się zatem strażnikiem pamięci o tragicznym okresie w historii Brazylii, który wciąż nie został w pełni zbadany, a nawet uzdrowiony, a jednocześnie potężnym przesłaniem dla naszej teraźniejszości i ryzyka, na jakie nieustannie narażone są demokracje”.
Polz-Watzenig powiedziała austriackiej agencji katolickiej „Kathpress”, że była pod wrażeniem entuzjastycznie reagującej publiczności i ogromnej liczby gwiazd na tegorocznym Festiwalu Filmowym w Wenecji. Zwróciła uwagę, że „kobieca siła” na festiwalu była uderzająca, z „licznymi reżyserkami w konkursie i bardzo mocnymi aktorkami w filmach”.
Trzy filmy konkursowe poświęcone były pierwszej i drugiej wojnie światowej oraz ich konsekwencjom („Campo di battaglia” Gianniego Amelio, „Vermiglio” Maury Delpero i „The Brutalist” Brady’ego Corbeta). „The Order” Justina Kurzela i „Jouer avec le feu” Delphine i Muriel Coulin poruszały temat rosnącego przesunięcia sceny polityczno-społecznej na prawo i jego konsekwencji dla społeczeństw i rodzin. „Wenecja była zatem bardzo aktualnym festiwalem politycznym”, powiedziała Polz-Watzenig.
Zwróciła uwagę na film Pedro Almodavara „Pokój obok”, z wyraźnym „tak” dla eutanazji i silnym poparciem dla zaangażowania w walkę ze zmianami klimatycznymi, który zachwycił obrazem i językiem wizualnym.
Oprócz Polz-Watzenig członkami jury Nagrody „Signis” na Festiwalu Filmowym w Wenecji byli: Sergio Perugini (Włochy), Joachim Opahle (Niemcy), Eliana Ariola (Włochy) i Adrian Baccaro (Argentyna).
Zgodnie ze swoim statutem Międzynarodowa Organizacja Mediów Katolickich (SIGNIS) postrzega swoje zadanie jako ułatwianie dostępu do mediów wysokiej jakości. W dziedzinie filmu wysyła ekspertów – często we współpracy ekumenicznej z założonym przez protestantów „Interfilm” – na około 30 festiwali na całym świecie, w tym na znane na całym świecie festiwale filmowe w Berlinie, Cannes, Locarno, Monte Carlo i Wenecji, a także w Zanzibarze (Tanzania), Mar del Plata (Argentyna) i Wagadugu (Burkina Faso).
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS