Dzisiaj, 6 września, w siedzibie Regionalnej Izby Historycznej odbyły się dwie prelekcje związane z działaniami w ramach Kampanii Wrześniowej z 1939 roku.
Wykłady połączone z prezentacjami multimedialnymi poprowadzili dr Łukasz Radulski i Jarosław Strenkowski. Temat pierwszego wykładu brzmiał: Stracona szansa? – Suwalska BK w Bitwie o Zambrów”, zaś drugi wykład dotyczył „Dramatu pod Dłubogobrzem. Okoliczności śmierci ppłk-a Jana Hipolita Litewskiego”.
Dr Łukasz Radulski w szczegółowy sposób przedstawił działania wojsk polskich i niemieckich w dniach od 10 do 15 września 1939 roku ze szczególnym uwzględnieniem Suwalskiej Brygady Kawalerii. Wniosek płynący z analizy historyka jest niestety niekorzystny dla tej formacji. Rola tej jednostki w czasie Bitwy o Zambrów mogła być znacząca, niestety została niewykorzystana przez dowódcę. Niekorzystnie na działania kawalerii wpłynęła bratobójcza potyczka z piechotą między Długoborzem a Wądołkami. Ten element Kampanii Wrześniowej na naszych terenach omówił Jarosław Strenkowski. W opinii kustosza Regionalnej Izby Historycznej winę za rozpoczęcie bratobójczej potyczki odpowiada kawaleria, gdyż wiedziała ona o nadchodzącej od strony Czerwonego Boru piechocie. Mimo swojej wiedzy, w rejonie Wądołk-Borowych została zaskoczona przez piechotę i stoczyła z nią bratobójczą potyczkę. W czasie tego boju zginął najwyższy rangą żołnierz Wojska Polskiego w czasie Bitwy o Zambrów – ppłk Jan Hipolit Litewski. Potyczka miała daleko idące konsekwencje – kawaleria nie wzięła udziału w Bitwie o Zambrów zaś jednostki piechoty zostały rozproszone i jedynie 40% docelowego składu z tego kierunku wzięło udział w ataku na Zambrów zajęty przez Niemców.
Dodatkowo w czasie wystawy można było zobaczyć wojenne artefakty wykopane w naszych okolicach – dwa hełmy.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS