A A+ A++

Liczba wyświetleń: 123

Znany turecki geolog, profesor Naci Görür, który wielokrotnie udowodnił swoją precyzję w przewidywaniu trzęsień ziemi, ponownie bije na alarm. Tym razem jego prognozy dotyczą nadciągającego trzęsienia ziemi o sile co najmniej 7,4 stopnia, które może nawiedzić wschodnią Turcję, obejmując prowincje Bingöl, Tunceli oraz Erzincan. Jak ostrzega naukowiec, zagrożenie wynika z napięć na linii uskokowej Yedisu, która przebiega między Erzincan a Karliova w Bingöl.

Profesor Görür podkreśla, że rejon ten jest na skraju krytycznego cyklu sejsmicznego, który od dłuższego czasu jest opóźniony, co oznacza, że prędzej czy później dojdzie do uwolnienia energii nagromadzonej w skorupie ziemskiej. Taka sytuacja może skutkować potężnym trzęsieniem ziemi, które wyrządzi ogromne zniszczenia na rozległym obszarze. Według Görüra najbardziej zagrożone są prowincje Bingöl i Tunceli, gdzie potencjalne straty mogą być szczególnie wysokie.

Profesor wielokrotnie spotykał się z lokalnymi władzami, w tym z gubernatorami Tunceli, aby przestrzec ich o niebezpieczeństwie. Podkreślał konieczność natychmiastowych działań prewencyjnych, aby zminimalizować skutki katastrofy. Görür dodaje, że energię w tym rejonie mogły dodatkowo zwiększyć wstrząsy wtórne po silnym trzęsieniu ziemi z lutego 2024 roku, co tylko potęguje ryzyko kolejnej katastrofy.

Niepokój związany z aktywnością sejsmiczną w regionie nie jest nowością. W przeszłości doszło tu już do potężnych trzęsień ziemi, takich jak tragiczne trzęsienie ziemi w Erzincan w 1939 roku czy w Bingöl w 2003 roku, kiedy setki ludzi straciło życie, a tysiące zostało rannych. Dzisiejsze prognozy profesora Görüra przypominają, że wschodnia Turcja znajduje się w jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie regionów świata, a lokalne władze muszą stale monitorować sytuację.

W szczególności obszar między Karliovą a Bingöl-Göynük jest obecnie najbardziej zagrożony ze względu na koncentrację energii sejsmicznej w tamtym rejonie. Naukowcy, w tym profesor Görür, zwracają uwagę na konieczność szybkich przygotowań, w tym wzmocnienia budynków, edukacji mieszkańców na temat procedur awaryjnych oraz usprawnienia działań ratowniczych. Pomimo licznych ostrzeżeń, wielu mieszkańców tych prowincji wciąż żyje w nieświadomości nadciągającego zagrożenia, co może przyczynić się do zwiększenia liczby ofiar w przypadku wystąpienia trzęsienia ziemi.

Warto zauważyć, że trzęsienia ziemi o sile 7,4 stopnia i większe należą do najbardziej niszczycielskich na świecie, a w regionach o wysokiej gęstości zaludnienia mogą spowodować tysiące ofiar. Profesor Görür, opierając swoje prognozy na precyzyjnych analizach sejsmicznych i wieloletnim doświadczeniu, ostrzega, że ignorowanie tych sygnałów może mieć katastrofalne konsekwencje.

Na podstawie: TurkiyeToday.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

TAGI: Trzęsienie ziemi, Turcja

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć “Wolne Media” finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji “Wolnych Mediów”. Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Niech was nie zwiodą te piękne barwy”. To jezioro przyciąga turystów, ale nie wolno do niego wejść
Następny artykułIle można zmieścić w obudowie o pojemności 16 litrów?