Indonezyjska policja poinformowała, że zatrzymała siedem osób za “terrorystyczne groźby” pod adresem papieża Franciszka, który zakończył właśnie wizytę w tym najludniejszym kraju muzułmańskim. Informację na ten temat przekazał portal Channel News Asia.
Podejrzani zostali zatrzymani zarówno w Dżakarcie – stolicy kraju – jak i w prowincjach Sumatra Zachodnia oraz Kepulauan Bangka Belitung – poinformował Aswin Siregar, rzecznik indonezyjskiej jednostki antyterrorystycznej Densus 88.
Zatrzymani mieli za pośrednictwem internetu grozić atakami bombowymi dokonywanymi w trakcie publicznych zgromadzeń. Pojawiały się również groźby podpaleń – stwierdził rzecznik.
Policja nie ujawniła szczegółów dotyczących zatrzymanych, w tym wyznawanej przez nich religii, jednak – przypomniał portal – Indonezja od dawna zwalcza zagrożenia islamistyczne. W 2002 roku w zamachu na Bali zginęły 202 osoby, w tym polska dziennikarka.
W związku z wizytą papieża władze Indonezji rozmieściły w kluczowych punktach 4 tys. funkcjonariuszy, w tym snajperów.
W piątek Franciszek opuścił Indonezję, udając się do Papui-Nowej Gwinei.
W Indonezji mieszka ponad 240 milionów muzułmanów, stanowiących ok. 87 proc. populacji. Chrześcijanie stanowią 11 proc., reszta to głównie hinduiści oraz osoby identyfikujące się z buddyzmem lub konfucjanizmem.
Formalnie konstytucja kraju gwarantuje Indonezyjczykom wolność religijną, lecz wprowadzane w latach sześćdziesiątych regulacje wymagały, by każdy Indonezyjczyk wpisał do swojego dowodu osobistego religię. Wybór był zamknięty i ograniczony do islamu, protestantyzmu, katolicyzmu, buddyzmu, hinduizmu i konfucjanizmu. Opcji “bezwyznaniowy” nie przewidziano.
W ostatnich latach uznano jednak, że należy wdrożyć również siódmą kategorię: “praktykujący wiarę”. Jak oceniła w styczniu organizacja Human Rights Watch, siódmą kategorię wybrało około 140 tys. mieszkańców Indonezji praktykujących lokalne kulty.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS