UPF szkodzi zdrowiu i zwiększa częstość występowania nowotworów, zaburzeń metabolicznych i psychicznych, a w konsekwencji niszczy społeczeństwa, ponieważ wypiera tradycyjne kultury jedzenia i prowadzi do nierówności, biedy, a nawet przedwczesnej śmierci. Dlaczego więc jemy to, co jemy?
Zacznijmy od tego, że czynność jedzenia oznacza uczestnictwo w wyścigu zbrojeń trwającym od miliardów lat. Świat wokół nas zawiera stosunkowo stałą ilość dostępnej energii, a każdy żywy organizm rywalizuje o nią z innymi formami życia. Wszak życie ma tylko dwa cele: rozmnażanie się i pobieranie niezbędnej do tego energii.
Drapieżniki rywalizują nie tylko o ofiary, lecz także z samymi ofiarami, które zazwyczaj chcą zatrzymać energię zawartą we własnych ciałach. Dodatkowo ofiary współzawodniczą o pokarm roślinny zarówno między sobą, jak i z samymi roślinami, które wytwarzają toksyny, ciernie i inne formy ochrony przed zjedzeniem. Rośliny rywalizują zaś między sobą o dostęp do światła, wody i gleby. Mikroby, bakterie, wirusy i grzyby stale atakują wszystkie organizmy w ekosystemie, żeby zdobyć jak najwięcej energii. W wyścigu zbrojeń nikt nie jest w stanie na dłużej objąć pozycji lidera: tak jak wilki są dobrze przystosowane do jedzenia jeleni, tak jelenie są doskonale przystosowane do unikania bycia pożartym przez wilki, które zresztą same czasem padają ich ofiarą.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS