Portale łączące odległe geograficznie miasta, zyskały nowy, szerszy wymiar – widok z przestrzeni kosmicznej. Zamiast dotychczasowego połączenia z Nowym Jorkiem, mieszkanki i mieszkańcy oraz odwiedzający nasze miasto będą mieli wyjątkową możliwość obserwowania obrazu Ziemi z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) z jej orbity.
– Teraz, dzięki Portalom, możemy nie tylko obserwować życie centrum Dublina i Wilna, ale także zanurzyć się w kosmiczne krajobrazy. Stanowi to wyjątkowy krok w rozbudowywaniu globalnej sieci łączącej ludzi ponad granicami – mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępczyni Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Portal z Nowego Jorku miał pierwotnie pozostać do listopada 2024 r., jednak jego koordynatorzy zdecydowali o wcześniejszym zakończeniu projektu z powodów organizacyjnych. Pozostałe miasta, tj. Wilno i Dublin będą kontynuować dotychczasową transmisję. Z Dublina i stacji kosmicznej będzie ona prowadzona codziennie w godz. 14.00-21.00 (CET), natomiast pomiędzy Lublinem a Wilnem, tak jak dotychczas, przez całą dobę.
Projekt „PORTAL”, zainicjowany przez litewskiego artystę Benediktasa Gylysa, z wykorzystaniem kamer i dużych okrągłych ekranów przekazuje obraz z różnych miejsc na świecie. Dzięki nawiązaniu współpracy z brytyjską organizacją SEN, otworzyła się nowa możliwość transmitowania obrazu z kosmosu. Obecnie możemy oglądać nagranie Ziemi z kosmosu, natomiast od połowy września SEN planuje aktywować swoje kamery na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a tym samym będziemy mogli obserwować transmisję obrazu Ziemi z przestrzeni kosmicznej w czasie rzeczywistym.
– Organizację SEN i pomysłodawców Portalu łączą wspólne idee – jednoczenie ludzi w różnych miejscach na Ziemi a z inicjatywny naszej organizacji – również z kosmosem. Wspólnie tworzymy coś naprawdę ponadwymiarowego – mówi Charles Black, założyciel i dyrektor generalny SEN.
SEN to firma zajmująca się przetwarzaniem danych, która za pomocą własnych mikrosatelitów i kamer transmituje w czasie rzeczywistym filmy z kosmosu, dostarczając w ten sposób informacje zarówno o Ziemi, jak i samej przestrzeni kosmicznej. Jej misją jest udostępnianie tych danych miliardom ludzi na całym świecie, w celu zwiększania ich świadomości o zmianach planetarnych.
Instalacja PORTAL, która w 2021 roku połączyła Lublin i Wilno, stała się symbolem szeroko pojmowanej komunikacji międzyludzkiej i współpracy międzykulturowej. Wiosną tego roku do sieci dołączyły Nowy Jork i Dublin. Równoległe połączenia sprzyjały różnorodnym interakcjom, od konkursów tanecznych, przez koncerty, po spotkania międzynarodowe. W ramach rozbudowy Portali, w miejsce Nowego Jorku można teraz oglądać ujęcia Ziemi z Kosmosu. Transmisje zmieniają się, tak jak dotychczas, w systemie rotacyjnym co 3 minuty.
Projekt wpisuje się w starania Lublina o uzyskanie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2029. W planach związanych z rozwojem projektu są kolejne lokalizacje portali na całym świecie.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS