A A+ A++

W czwartek 5 września rozpoczęła się jubileuszowa XXV edycja Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej. W uroczystym otwarciu wydarzenia wziął udział m.in. Wicestarosta Gorlicki Marcin Krzemiński.

Szczególne miejsce w sztuce ludowej zajmuje arystokratka pośród licznych rzemiosł występujących w powiecie gorlickim – koronka klockowa – której stolicą jest Bobowa, znana z Międzynarodowego Festiwalu Koronki Klockowej.

Wzmianki o bobowskich koronkach sięgają daleko w przeszłość, w 1899 roku powstała tutaj żeńska Krajowa Szkoła Koronkarska. Jej uczennice już na początku jej istnienia odnosiły sukcesy międzynarodowe. Ich koronki zdobyły np. w 1902 roku brązowy medal na wystawie w Saint Luiz, a trzy lata później – złoty medal w San Francisco. Tradycja koronkarstwa pielęgnowana jest do dziś.

Od ćwierć wieku, jesienią w Bobowej odbywa się wspomniany Międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej. Uroczystego otwarcia festiwalu dokonał Burmistrz Bobowej Marcin Wąs. Wśród szerokiego grona zaproszonych gości obecny był Wicestarosta Marcin Krzemiński, który skomentował to wyjątkowe wydarzenie.

– Jubileusz 25-lecia Festiwalu Koronki Klockowej w Bobowej, to dla nas wszystkich szczególny moment, pełen refleksji, wspomnień i dumy z lokalnej tradycji, która przez ćwierć wieku jest pielęgnowana i promowana na całym świecie. Bobowa stała się miejscem, które nie tylko promuje koronkarstwo, ale również jednoczy społeczność lokalną oraz artystów z różnych zakątków świata.
– Festiwal Koronki Klockowej w Bobowej, który rozpoczął swoją historię 25 lat temu, jest nie tylko wydarzeniem artystycznym, ale także symbolem naszej kultury i dziedzictwa. Przez te wszystkie lata organizatorzy dbali o to, aby tradycja koronkarstwa była nie tylko zachowana, ale także przekazywana kolejnym pokoleniom. Każdego roku festiwal staje się miejscem spotkań artystów, twórców i pasjonatów koronki, oraz turystów z kraju i zagranicy, którzy pragną poznać ten wyjątkowy kunszt – podkreśla.

Nazwa koronki klockowej, pochodzi od narzędzi pracy czyli drewnianych klocków, które służą do nawijania nici. Wzór koronki klockowej, narysowany na kalce technicznej i usztywniony od spodu tekturą, jest przypięty szpilkami do wałka wypchanego trocinami.
Istnieje wiele odmian koronek klockowych charakterystycznych dla różnych regionów świata. W zależności od rodzaju koronki do jej zrobienia używa się od kilku do ponad 100 par klocków.

Misterne wzory i finezyjne kształty ręcznie wyrabianych koronek sprawiają, że nadają się one zarówno do dekoracji wnętrz mieszkalnych jak i do zdobienia strojów wieczorowych i balowych. Bogactwo wzorów jest wielkie, zapewniające piękne ,subtelne i oryginalne kompozycje. Różnorodne techniki swobodnego łączenia elementów koronki klockowej umożliwiają tworzenie niepowtarzalnych form dekoracyjnych.

Na tegorocznym Festiwalu, oprócz koronczarek z Polski, pojawiły się delegacje z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Hiszpanii, Holandii, Francji, Słowacji, Słowenii i Węgier.

Jednym z partnerów Festiwalu jest Starostwo Powiatowe w Gorlicach.

Festiwal potrwa do 8 września.

Foto Bobowa24.pl

More Joomla Extensions
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDyżury Powiatowego Rzecznika Konsumentów
Następny artykułScania R series отримає нове обличчя