A A+ A++

Wielki namiot z dachem w kształcie kopuły stanął dziś na sali gimnastycznej w szkole Podstawowej nr 12. Ale nie ma to nic wspólnego z zajęciami sportowymi. Otóż wchodząc do środka mali widzowie mogli zobaczyć kosmos. I to dosłownie. To mobilne planetarium, które przyjechało do Lubina z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Planetobus z mobilnym planetarium na pokładzie przemierza Polskę wzdłuż i wszerz, by spotkać się z uczniami. Dziś pojawił się w SP 12, dzięki czemu uczniowie wezmą udział w bezpłatnych pokazach.

– W zajęciach uczestniczą nasi uczniowie z klas IV-VIII. Nasza szkoła bierze udział w programie „Nauka dla ciebie”. Mogliśmy wybrać różne formy zajęć, my wybraliśmy planetobus, który przyjechał do nas z mobilnym planetarium – mówi Magdalena Romaniec, wicedyrektor w SP 12 im. Czesława Niemena w Lubinie. – Ten rok szkolny rozpoczęliśmy z przytupem: najpierw apel, drugiego dnia zabawy integracyjne, a teraz nauka przez zabawę, czyli planetarium – dodaje.

Magdalena Romaniec, wicedyrektor w SP 12 im. Czesława Niemena w Lubinie

Mobilne planetarium, podróżujące Planetobusem, to duży namiot z dachem w kształcie kopuły o średnicy 7 metrów. W środku zmieści się ok 30 osób. Na półokrągłym „suficie” widzowie oglądają pokazy astronomiczne, prowadzone na żywo przez edukatorów z Centrum Nauki Kopernik. W jasny dzień zobaczą niebo pełne gwiazd i poznają najciekawsze konstelacje widoczne aktualnie na niebie. Uczniowie zobaczą między innymi mgławicę M27 zwaną potocznie „Hantle”, sprawdzą jaką inną nazwę niż „Orzeł” nosi mgławica M16 z gwiazdozbioru Węża i poznają 13. gwiazdozbiór zodiakalny, czyli Wężownika.

Jakub Troszok, edukator z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie

– Podczas pokazów opowiadamy o gwiazdach, o planetach i galaktyce. Jeździmy naszym Planetobusem po szkołach w całej Polsce, realizacja tego programu jest możliwa dzięki współpracy Centrum Nauki Kopernik z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Odwiedzamy szczególnie szkoły oddalone od stolicy, które ze względów logistycznych nie mogą do nas dotrzeć – opowiada Jakub Troszok, edukator z Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. – Mamy projektor, mamy odpowiedni sprzęt, prowadzimy pokaz, jaki można zobaczyć w naszej siedzibie, tylko w mniejszej wersji – dodaje.

A jak pokazy podobały się samym zainteresowanym? Przepytaliśmy kilku uczniów klasy piątej.

– Wszystko mi się tam podobało. Widzieliśmy różne planety, najbardziej podobał mi się Jowisz od środka. Wygląda bardzo dziwnie – śmieje się Alicja Skwarczyńska.

– Było bardzo ciekawie, lecieliśmy w kosmos, widzieliśmy rożne planety, pani opowiadała nam też o gwiazdach. Taka forma nauki jest dużo ciekawsza, niż z książek – uważa Izabela Mowczan.

– Dostaliśmy poduszki i mogliśmy wygodnie usiąść w mobilnym planetarium. To była taka dmuchana kopuła. Zobaczyliśmy planety i gwiazdy, mogliśmy też zobaczyć, jak wyglądają różne zbiory gwiazdowe. Przyznam, że nie spodziewałam się aż tak dobrego efektu – podsumowuje Agata Halaś.

Fot. BM

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Te głupoty zabijają ludzi”! Lekarz grzmi po wyznaniu Elle Macpherson o leczeniu raka
Następny artykuł[Akt Prawny] w sprawie sprzedaży lokalu użytkowego, znajdującego się w budynku nr 19 w Rogóżu