Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia w wyniku zakończonego przed wakacjami naboru wyłoniła 10 najlepiej ocenionych placówek, w których realizowana będzie kolejna edycja ogrodów deszczowych. Tym razem będzie to dziewięć placówek oświatowych i jedno stowarzyszenie sportowe z obszaru GZM. Wśród nich znalazła się jedna placówka z Rudy Śląskiej!
W projekcie udział wezmą:
- Świętochłowice – Szkoła Podstawowa Specjalna nr 10
- Katowice – Stowarzyszenie Nasza Dobra Szkoła, Społeczna Szkoła Podstawowa
- Ruda Śląska – Zespół Szkół nr 7
- Sosnowiec – Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5
- Siemianowice Śląskie – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Meritum
- Bytom – Szkoła Podstawowa nr 33
- Pilchowice – Wilcza, Zespól Szkolno-Przedszkolny
- Będzin – Szkoła Podstawowa nr 8
- Gliwice – Stowarzyszenie GTW
- Piekary Śląskie – Miejska Szkoła Podstawowa nr 5
Ogrody Deszczowe GZM
Pierwsza edycja Programu zakończyła się w maju tego roku i uczestniczyło w nim dziewięć placówek oświatowych z ośmiu miast, a łącznie w warsztatach wzięło udział ponad 225 uczestników.
Warsztaty składały się z części teoretycznej i części praktycznej. W trakcie warsztatów poruszono zagadnienia: dlaczego warto zakładać ogrody deszczowe, jaką rolę pełnią w adaptacji do zmian klimatu i wpływie na bioróżnorodność. Dodatkową aktywnością była gra terenowa. Następnie uczestnicy zakładali ogród deszczowy w pojemniku. Ostatnim elementem prac nad budową ogrodu deszczowego było sadzenie roślin. Do projektu wybrano gatunki dobrze tolerujące zmiany poziomu wody.
Głównym celem tego typu projektów są działania edukacyjne wśród mieszkańców GZM, które mają również wzbudzać zainteresowanie wokół realizacji przedsięwzięć z zakresu błękitno-zielonej infrastruktury, wspomagających adaptację do zmian klimatu oraz poprawę gospodarowania wodami opadowymi.
Ogród deszczowy gromadzi wodę opadową
Ogród deszczowy, proponowany w ramach programu, gromadzi wodę opadową, która trafia do niego bezpośrednio z dachów. Dzięki specjalnie dobranej donicy lub zbiornikowi, warstwom podłoża, jak również odpowiednio dobranym gatunkom roślin, pomaga w naturalny sposób ograniczyć spływ wód opadowych do kanalizacji i sprawia, że roślinność uwalnia parę wodną do atmosfery stopniowo, także w okresach suchych. Jednocześnie gromadzenie wody z dachów w zbiorniku zapobiega lokalnym podtopieniom. Ponadto ogród deszczowy zwiększa bioróżnorodność i poprawia estetykę otoczenia, a dzięki roślinom hydrofitowym również oczyszcza wodę.
Uczestnicy programu w części teoretycznej wezmą udział w warsztatach, podczas których będzie można się dowiedzieć m.in. jaką rolę pełnią ogrody deszczowe w adaptacji do zmian klimatu i czy mają wpływ na bioróżnorodność. Z kolei w części praktycznej, pod okiem eksperta, będą zakładać na wskazanym terenie ogród deszczowy w donicy lub zbiorniku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS