W PRL‑u imię było hitem. Teraz nazwano tak tylko 33 dziewczynki
To imię w pierwszej połowie 2024 roku nadano zaledwie 33 Polkom
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Andrey Arkusha
05.09.2024 12:25, aktual.: 05.09.2024 15:41
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
To kobiece imię na pewno słyszeliśmy niejeden raz. Choć kiedyś biło rekordy popularności, obecnie nadawane jest coraz rzadziej. W pierwszej połowie 2024 roku otrzymało je zaledwie 33 dziewczynki.
W PRL-u praktycznie nie dało się nie znać kobiety o tym imieniu. Niestety, choć wiąże się z nim ciekawa historia, coraz rzadziej jest nadawane dziewczynkom. W Polsce po raz pierwszy miało zostać użyte ok. XVII wieku.
Obecnie, wg danych statystycznych, mamy 300 tys. noszących je Polek. Niestety, co wykazuje GOV, nie jest częstym wyborem wśród rodziców szukających idealnego imienia dla swojej pociechy. A szkoda!
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: W latach 90. nadano je tysiącom dziewczynek. Dziś jest niemodne
Imię Teresa jest coraz rzadziej nadawane
Imię, o którym mowa, to Teresa. Znanych kobiet o tym imieniu jest całkiem sporo. Należy wspomnieć m.in. o aktorkach Teresie Lipowskiej czy Teresie Budzisz-Krzyżanowskiej. To samo imię nosiły też śpiewaczka operowa – Teresa Żylis-Gara, piosenkarka Teresa Werner oraz dziennikarka Teresa Torańska.
Imię posiada wiele pięknych zdrobnień: Tereska, Tesa, Terenia, Teresia, Teri, Tera. Jest też wiele dat, kiedy można obchodzić imieniny: 3 marca, 7 czerwca, 9 sierpnia oraz 1 i 15 października.
Co oznacza imię Teresa? Przyjmuje się, że najprawdopodobniej pochodzi od greckiego słowa oznaczającego “mieszkanka Thery” – greckiej wyspy, którą dziś dobrze znamy, ale pod inną nazwą, czyli Santorini. Innym możliwym źródłem pochodzenia jest słowo “thera” oznaczającego zdobycz, dziczyznę i polowanie.
Imię Teresa znajduje się też w kilku polskich powiedzonkach: “Każda Teresa ma swe interesa”, “Gdzie Teresa, tam nie ma nudy” czy “Teresa i róża, każda ma swoje kolce”.
Zobacz także
Zapraszamy na grupę na Facebooku – #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS