Budowanie firmowej floty pojazdów za gotówkę z budżetu przedsiębiorstwa byłoby wyjątkowo problematyczne, szczególnie ze względu na ryzyko utraty płynności finansowej przez firmę. Decydując się na finansowanie kupna samochodów do firmowej floty w ramach leasingu, możesz zaoszczędzić sporo firmowych środków i jednocześnie zyskać szeroki pakiet korzyści proponowany przez leasingodawcę. Zobacz, dlaczego samochody w leasing to korzystne rozwiązanie dla małych, średnich i dużych przedsiębiorców.
Rodzaje leasingu na auta
W dzisiejszych czasach przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych forma finansowania zakupu pojazdów do firmowej floty. Decydując się na auto w leasing, najkorzystniejsza wydaje się umowa leasingu operacyjnego, która daje szerokie możliwości optymalizacji podatkowej i redukcji kosztów początkowych.
Trzy powszechnie stosowane formy finansowania aut w ramach leasingów to:
- Leasing operacyjny – to forma finansowania, w której użytkownik pojazdu nie staje się jego właścicielem, a jedynie korzysta z auta przez określony czas, zazwyczaj od 2 do 5 lat. W leasingu operacyjnym raty leasingowe są zaliczane do kosztów uzyskania przychodu, co może przynieść korzyści podatkowe dla przedsiębiorstw. Po zakończeniu umowy leasingowej użytkownik ma możliwość wykupu pojazdu, jednak nie jest to obowiązkowe.
- Leasing finansowy – po zakończeniu okresu leasingu użytkownik zazwyczaj staje się właścicielem pojazdu. Auto jest zaliczane do aktywów leasingobiorcy, co oznacza, że to na jego barkach spoczywa obowiązek amortyzacji samochodu.
- Wynajem długoterminowy – alternatywa dla leasingu, która staje się coraz bardziej popularna, zwłaszcza wśród klientów indywidualnych i małych przedsiębiorstw. W tym przypadku płacisz stałą, miesięczną opłatę, która obejmuje nie tylko koszt używania auta, ale także serwisowanie, ubezpieczenie oraz inne usługi związane z eksploatacją pojazdu.
Zanim podpiszesz umowę z leasingodawcą, upewnij się, że wybrana forma finansowania będzie dostosowana do potrzeb Twojego przedsiębiorstwa. Przeanalizuj koszty, warunki spłaty i możliwe formy zakończenia umowy leasingowej. W ten sposób znajdziesz rozwiązanie na miarę potrzeb swojej firmy.
Jakie korzyści niesie za sobą leasing samochodu?
Jest naprawdę wiele korzyści związanych z podpisaniem umowy na leasing auta. To przede wszystkim szansa na:
- Optymalizację podatkową – w ramach umowy leasingowej możesz odliczyć do 100% podatku VAT, zaliczyć koszty miesięcznych rat i eksploatacji pojazdu do wydatków związanych z uzyskaniem przychodu w firmie.
- Zachowanie płynności finansowej w firmie – niska lub zerowa wpłata początkowa to jeden z najważniejszych czynników determinujących opłacalność podpisania umowy na leasing auta. Nie obciążasz w ten sposób firmowego budżetu i zyskujesz atrakcyjne miesięczne raty.
- Stały dostęp do nowoczesnej floty samochodów – podpisując umowę z leasingodawcą, nie zawsze musisz wykupić pojazd za wartość resztkową. Możesz oddać przedmiot leasingu do leasingodawcy i podpisać kolejną umowę na nowszy samochód bez dodatkowych kosztów.
Dodatkowo w ramach finansowania w mLeasing korzystasz z szerokiego pakietu usług dodatkowych np. ubezpieczenia, koordynacji serwisu oraz kart paliwowych. To udogodnienia, które są korzystne dla wielu firm, niezależnie od wielkości zbudowanej floty aut.
Przy jakich dochodach opłaca się leasing na samochód?
Samochód w leasing warto wziąć zawsze wtedy, kiedy potrzebujesz w przedsiębiorstwie pojazdu np. na dojazdy do klientów. Dochody w firmie są jednak kluczowe, aby oszacować realną wartość miesięcznej raty, która będzie akceptowalna. Przy miesięcznych dochodach na poziomie 10 tys. złotych możesz pozwolić sobie na leasing auta firmowego do kwoty nawet 2-3 tys. złotych netto.
To opłacalne rozwiązanie szczególnie dla firm rozliczających się na podatku liniowym, gdzie rata za samochód stanowi koszt uzyskania przychodu zmniejszający podstawę do opodatkowania.
Z kim podpisać umowę na leasing auta?
Umowę leasingu na samochód firmowy warto podpisać z rzetelnym leasingodawcą. W tym przypadku dobrym wyborem jest firma mLeasing, która gwarantuje szeroki dostęp do różnych ofert finansowania, pakiety dodatkowych usług oraz rzetelne wsparcie ekspertów.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS