A A+ A++

Dość szybko Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie zaprasza na pierwszą w nowym sezonie artystycznym premierę. Na afisz trafił spektakl “Nie płacz, Nemeczku” realizowany wspólnie z teatrem Papahema. Cała opowieść została przedstawiona w sposób dość nietypowy – za pomocą konwencji gier RPG, czyli gier towarzyskich opartych na narracji, w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci.

Boka, Gereb, Feri Acz i Nemeczek – te imiona zna każdy, kto czytał “Chłopców z Placu Broni”. A zakładamy, że czytał prawie każdy, bo przecież powieść, napisana przez Ferenca Molnára ponad sto lat temu, jest w kanonie lektur szkolnych i do dziś wzrusza młodych czytelników na całym świecie, którzy z zapartym tchem śledzą walkę o tytułowy plac.

Wkrótce tę historię będziemy mogli sobie nieco odświeżyć, ale nie w sposób tradycyjny i stereotypowy. W częstochowskim teatrze opowieść o “Chłopcach z Placu Broni” zostanie zaserwowana nieco inaczej.

– W adaptacji pojawia się postać samego autora – Molnár. Nasi bohaterowie dyskutują z nim o jego tekście – o pewnych mitach, interpretacjach, schematach i kanonach, w których ich umieszczono – zauważa Magdalena Woch, p.o. dyrektora częstochowskiego teatru.

Tak naprawdę decyzja o realizacji “Nie płacz, Nemeczku” na deskach częstochowskiego teatru zapadła w poprzednim sezonie artystycznym. Producentem jest Fundacja Teatr Papahema, a współproducentem Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie.

Zobacz galerię(18 zdjęć)

Cała opowieść została przedstawiona w sposób dość nietypowy – za pomocą konwencji gier RPG, czyli gier towarzyskich opartych na narracji, w której gracze wcielają się w role fikcyjnych postaci.

– Można to porównać do pisania książki – autor, tak jak i gracze, wciela się w poszczególnych bohaterów i odgrywa daną scenę – zauważa Juliusz Żółty odpowiadający za scenografię i kostiumy.

W trakcie spektaklu twórcy zastanawiają się, czy wycieczka do świata chłopców z Placu Broni to wycieczka do świata, który zniknął i aby na pewno już nigdy nie wróci?

– Naszym celem jest dotarcie do młodzieży, ale bardzo nas ucieszy, jeśli będą pojawiać się również dorośli. To bowiem spektakl, w którym każdy znajdzie coś dla siebie – zapewnia Agata Nierzwicka, reżyserka.

Podczas spektaklu na scenie zobaczymy Sylwię Karczmarczyk, Karola Czajkowskiego, Helenę Radzikowską, Mateusza Trzmiela i Pawła Rutkowskiego. Premierę “Nie płacz, Nemeczu” zaplanowano na sobotę, 7 września, na godzinę 17.00. Dzień wcześniej – w piątek – o godz. 18.00 będzie można obejrzeć ten tytuł przedpremierowo.

Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl

Polecane oferty

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKPP w Ostrowie Wielkopolskim: Policjant Artur Kłobus na podium Kynologicznych Mistrzostw Policji
Następny artykułRusza nowe świadczenie dla rodzin. Wnioski złożycie od 1 października 2024