Do 16 września mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie w ankiecie dotyczącej koncepcji zagospodarowania placu Biegańskiego w Częstochowie. Ścierają się właściwie dwa pomysły – jeden zakłada metalowe konstrukcje z pnącą roślinnością, a drugi tradycyjne drzewa.
Przypomnijmy, przebudowa placu Biegańskiego w Częstochowie była częścią rewitalizacji obejmującej jeszcze I i II aleję Najświętszej Maryi Panny. W nowej odsłonie został on oficjalnie oddany do użytku w 2011 roku. Ogromna przestrzeń wyłożona kostką granitową o różnych rozmiarach z czasem zaczęła budzić coraz więcej dyskusji. Przypomina bowiem betonową pustynię. Latem możemy się tam poczuć dosłownie, jak na patelni – przejście całego placu w upalne dni dla niektórych stanowi spore wyzwanie.
Miasto od jakiegoś czasu twierdzi, że chciałoby zmienić oblicze tego miejsca. To jest możliwe, bo po pierwsze skończył okres trwałości projektowej, zgodnie z którą w plac Biegańskiego nie można było ingerować, a po drugie na ten cel będzie można sięgnąć po dofinansowanie z programów unijnych. I na to też liczy miasto – bez środków zewnętrznych inwestycję trzeba będzie odłożyć na półkę.
W ubiegłym roku podpisano nawet umowę z firmą projektową na stworzenie koncepcji zagospodarowania nie tylko placu Biegańskiego, ale i alei Najświętszej Marii Panny. Zajmowała się tym Grupa VERSO. Pomysł związany z kierunkiem rewitalizacji dla planowanej modernizacji został zaprezentowany na początku tego roku – był to bowiem punkt wyjścia do starania się o pieniądze unijne.
Po prezentacji pojawiło się mnóstwo kontrowersji – najwięcej dyskusji dotyczyło “metalowych drzew”. Wokół kilkunastometrowych konstrukcji miałyby się wić i wisieć rośliny pnące, dające cień przebywającym na placu mieszkańcom. Ci jednak apelowali, aby zamiast nich postawić na te prawdziwe. W efekcie Grupa VERSO stworzyła dwa warianty modernizacji placu Biegańskiego.
Obie wersje podstawy mają bardzo podobne – różnią się drobnymi szczegółami. Jakimi? Przede wszystkim faktem, że w jednej są tradycyjne drzewa, a w drugiej budzące kontrowersje te “metalowe”. Oprócz tego zakładają odtworzenie odwachu w historycznej lokalizacji, gabarytach i formie. Nowy budynek miałby zostać wykorzystany z myślą o punktach gastronomicznych, stanowiących zachętę do dłuższego spędzania czasu na placu.
Poza tym na placu Biegańskiego ma powstać mini park dzięki rozszerzeniu przestrzeni zielonej przy kościele świętego Jakuba. Reprezentant Grupy VERSO podkreśla, że znajdujące się tam betonowe elementy zostaną zamienione na zieleń.
Obie koncepcje mogliśmy oglądać na dużym planszach, które stanęły na placu Biegańskiego. Poza tym mogliśmy też odbyć wirtualny spacer po nowym placu, z wykorzystaniem technologii VR. Teraz miasto prosi mieszkańców, aby wzięli udział w ankiecie i wybrali opcję zmian, która bardziej im się podoba. Przed jej wypełnieniem można zapoznać się historią powstawania koncepcji oraz założeniami i różnicami w obu wariantach.
Ankietę znajdziemy na stronie tutaj. Znajdziemy w niej cztery opcje do wyboru:
Najbardziej odpowiada mi:
- aktualny wygląd placu
- koncepcja nr 1
- koncepcja nr 2
- żadna z powyższych – należy opracować nową koncepcję
Ankieta będzie dostępna do 16 września.
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS