A A+ A++

Przepisy dotyczące ustawy “lex Kamilek” będą ewaluowane – zapowiedziała w środę ministra edukacji Barbara Nowacka. “Od października kuratorzy będą prowadzić kontrole, w jaki sposób funkcjonują te przepisy” – podkreśliła.

Lex Kamilek wyzwaniem dla niektórych szkół. Resort ma już na to receptę
/ Urząd Miasta Warszawy

Od września osoby, które pracują z dziećmi, w tym nauczyciele, muszą obowiązkowo przedstawić w pracy zaświadczenie o niekaralności. To wymóg, który wprowadziła ustawa nazywana “lex Kamilek”. W ubiegłym tygodniu przed sądami w wielu miastach w Polsce zaczęły ustawiać się długie kolejki osób chcących uzyskać zaświadczenie. Ministerstwo Sprawiedliwości podjęło wówczas decyzję o tym, by zaświadczenia, w większości sądów okręgowych, były wydawane także w sobotę.

Szefowa MEN pytana o tę sprawę przez dziennikarzy, poinformowała, że jest już po rozmowach z ministrem sprawiedliwości Adamem Bodnarem. Przypomniała, że od wielu miesięcy były zgłaszane liczne sygnały, że wiele przepisów – bardzo potrzebnych społecznie – jest nieprecyzyjnych lub zbyt restrykcyjnych.

Ministra podkreśliła, że konieczna jest rewizja i ewaluacja funkcjonowania przepisów “lex Kamilek”. “Zleciłam to już kuratorom, żeby porozmawiali z dyrektorami szkół. Oni będą też robić kontrole od października, w jaki sposób funkcjonują przepisy +lex Kamilek+” – zapowiedziała Nowacka.

Zaznaczyła, że nowe przepisy są wyzwaniem m.in. dla szkół branżowych i technicznych. “Często wizyty w zakładach pracy czy po prostu praca uczniów (…) jest dzisiaj wyzwaniem również dla tych, którzy byliby chętni do przyjęcia młodzieży” – powiedziała ministra.

Nowelizacja Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego oraz niektórych innych ustaw, m.in. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym została uchwalona przez Sejm 18 lipca ub. roku. Jej przepisy są wdrażane etapami.

Standardy mają m.in. pomóc wcześniej dostrzegać niepokojące sygnały świadczące o tym, że dziecku może dziać się krzywda i na nie reagować. Muszą je wprowadzić wszystkie instytucje, z których usług korzystają dzieci, m.in. placówki oświatowe (szkoły, przedszkola), opiekuńcze, wychowawcze, religijne, artystyczne, medyczne, rekreacyjne, sportowe, związane z rozwijaniem zainteresowań. (PAP)

kkr/ dsr/ agz/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEuropejskie Dni Dziedzictwa. Będzie można wytkać chodnik na stuletnich krosnach
Następny artykułVIP-СИЗО и мобилизация заключенных: чем запомнился экс-министр Малюська