A A+ A++

W Poznaniu odbędą się dodatkowe wybory do rad osiedli na trzech obszarach miasta. Decyzję w tej sprawie podjęła Rada Miasta Poznania. Głosowanie zostanie przeprowadzone najprawdopodobniej wiosną 2025 roku.

Główne wybory do jednostek pomocniczych miały miejsce 12 maja 2024 roku i objęły 40 z 42 poznańskich osiedli. Na dwóch z nich – Żegrzu i Naramowicach – nie udało się zebrać wymaganej liczby kandydatów, mimo przedłużenia terminu zgłoszeń. W rezultacie wybory na tych terenach się nie odbyły.

Szczególna sytuacja miała miejsce na osiedlu Nowe Winogrady Południe, które zostało podzielone na trzy okręgi wyborcze, każdy z 5 mandatami. Wybory przeprowadzono w dwóch z trzech okręgów, ponieważ w jednym nie zgłosiła się wystarczająca liczba kandydatów. Mimo to udało się zachować wymóg obsadzenia co najmniej 2/3 składu rady, która liczyła 10 członków.

Problemy pojawiły się w trakcie kadencji, gdy dwóch radnych z jednego z okręgów zrezygnowało z mandatu. W okręgu pozostał tylko jeden kandydat, który wcześniej nie uzyskał mandatu i mógł go objąć. Jednak ze względu na niemożność obsadzenia pozostałych mandatów, skład rady zmniejszył się o ponad 1/3, co skutkowało koniecznością jej rozwiązania.

W tej sytuacji Rada Miasta Poznania miała do wyboru zniesienie danego osiedla lub zarządzenie ponownych wyborów w kolejnym roku kalendarzowym. Radni zdecydowali się na drugą opcję.

Warto podkreślić, że kadencja wszystkich rad osiedli, zarówno tych wybranych w pierwszym terminie, jak i w dodatkowych wyborach, zakończy się w tym samym czasie. Oznacza to, że nowo wybrane rady będą funkcjonować przez krótszy okres niż standardowa kadencja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułLukas Podolski ogłasza i szokuje. “Ciała nie oszukasz”
Następny artykułKoszty funkcjonowania Centralnego Przystanku Historia IPN