A A+ A++

Pierwszym z nich jest pojawienie się w domu Celestyny Wangermannowej obrazu Matki Bożej. Kobieta – jak opisuje to Barbara Serwin w książce „Słotwińska Pani. Historia parafii  Brzesko-Słotwina” – miała sen, w którym zobaczyła obraz Matki Bożej wiszący na dębie w lesie obok toru kolejowego w Słotwinie. Jakiś czas potem na jarmarku w Brzesku zobaczyła taki sam wizerunek, jaki jej się przyśnił. Postanowiła kupić ów obraz i najpierw umieściła go w swoim domu, a następnie zawiesiła go na drzewie, zgodnie z tym, co zobaczyła we śnie. Przy obrazie zaczęli się gromadzić na modlitwie ludzie. Zrodziła się myśl, by zbudować murowaną kapliczkę, w której umieszczono by obraz Matki Bożej. Celestyna zorganizowała nawet składkę na ten cel wśród podróżujących pociągami. Kapliczką zainteresowali się także kolejarze, którzy starali się o jej utrzymanie i konserwację.

– Od pojawienia się obrazu Matki Bożej minęło już 160 lat – mówi obecny proboszcz słotwińskiej parafii ks. Piotr Franczak. Było to w 1864 roku. Dziesięć lat później została poświęcona kapliczka, w której czczony był ów wizerunek.

W czasie okupacji Niemcy chcieli rozebrać budynek, ale mieszkańcom udało się ich powstrzymać i zarazem wyjednać przeniesienie kapliczki w miejsce bardziej oddalone od torów. W latach 1943-1944 zbudowano nowy kościół, który został poświęcony w 1944 roku.

– 80. rocznica tego wydarzenia to kolejny motyw naszej wdzięczności Panu Bogu – dodaje ks. Franczak.

W ciągu lat obraz Matki Bożej zmieniał swoje położenie w przebudowywanej dwukrotnie świątyni. Wizerunek był ozdobiony srebrną sukienką i wotami. W 1995 roku podczas włamania do kościoła złodzieje skradli sukienkę, a nawet ramę obrazu, sam zaś wizerunek został sprofanowany.

Poddany konserwacji, powrócił w 150. rocznicę pojawienia się w Brzesku-Słotwinie do ołtarza głównego. Otrzymał również nowe srebrne sukienki. Choć, jak mówi ks. proboszcz, wotów nie przybywa, ludzie mówią o Matce Bożej, tytułując ją Słotwińską, a jej obraz uważają za cudowny.

– Ja związałam się z parafią dopiero w 1993 roku, ale od razu pokochałam ten kościół, i sam obraz Matki Bożej, który uważam za cudowny i łaskami słynący. Jestem tu niemal każdego dnia i zawsze wychodzę od Matki Bożej pocieszona, umocniona i podniesiona na duchu – mówi Maria Górka.

Historie związane z obecnością maryjnego wizerunku łączą się też z 65. rocznicą powstania w Brzesku-Słotwinie samodzielnej parafii.

– Chcemy za ten czas podziękować Panu Bogu i Matce Bożej w czasie misji świętych, które odbędą się od 13 do 18 października – mówi ks. proboszcz, ale już dużo wcześniej Matce Bożej w podzięce za obecność w słotwińskim kościele zagra Witold Zalewski, wawelski organista, podczas koncertu, który odbędzie się 7 września.

O wszystkich przypadających w tym roku rocznicach wspominano podczas odpustu, który świętowano 1 września. Sumie przewodniczył ks. Józef Pachut z Ziempniowa. W czasie Eucharystii podkreślono również przypadającą w tym roku 45. rocznicę kapłaństwa byłego proboszcza ks. Kazimierza Grycha oraz pochodzącego z parafii ks. Stanisława Kądziołki.

Foto Gość

ks. Zbigniew Wielgosz

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułПаркан на фінсько-російському кордоні буде на пів метра вищим за запланований
Następny artykułWłodzimierz Czarzasty: Ludzie mówią, że rząd złodziei zastąpił rząd leni