Popis Igi Świątek! Polka w najlepszej ósemce US Open

Getty Images / Na zdjęciu: Iga Świątek

Iga Świątek pokonała 6:4, 6:1 Ludmiłę Samsonową i zameldowała się w ćwierćfinale US Open. Kolejną rywalką Polki w Nowym Jorku będzie reprezentatnka gospodarzy – Jessica Pegula.

Jessica Pegula

Iga Świątek do spotkania 4. rundy tegorocznej edycji US Open przystępowała po zwycięstwach nad odpowiednio Kamillą Rachimową, Eną Shibaharą i Anastazją Pawluczenkową. W walce o ćwierćfinał przeciwniczką Polki była natomiast Ludmiła Samsonowa. Obie panie mierzyły się ze sobą już trzykrotnie i za każdym razem lepsza okazywała się Świątek.

Inauguracyjny set wtorkowego pojedynku na Flushing Meadows był wyrównany. Polka prezentowała się z bardzo dobrej strony w polu serwisowym i nie dawała Samsonowej wielu szans na zbliżenie się na returnie. W pierwszej partii Rosjanka nie miała żadnych break pointów, a tylko raz gem przy podaniu Świątek rozstrzygał się na przewagi.

Polka natomiast pierwsze szanse na przełamanie Samsonowej miała przy prowadzeniu 2:1. Rosjanka obroniła jednak dwa break pointy i wybrnęła z opresji. Następnie gra nadal toczyła się gem za gem, ale kiedy rywalizacja wchodziła w kluczową fazę, Świątek podkręciła tempo, a Samsonowej ciężko było nadążyć. Efektem tego był break Polki do zera i wiktoria 6:4 w pierwszym secie.

Druga odsłona spotkania była już niesamowitym popisem Świątek, która praktycznie w ogóle się nie myliła. W grze Polki było wszystko, co najlepsze, a przede wszystkim pewność siebie i perfekcja. Samsonowa nie miała nic do powiedzenia i nie wiedziała, jak postawić się tak świetnie grającej liderce światowego rankingu.

Świątek zdominowała drugą partię i ostatecznie okazała się w niej lepsza wynikiem 6:1, awansując tym samym drugi raz w karierze do najlepszej ósemki nowojorskiego Wielkiego Szlema. Poprzednio, kiedy Polka znalazła się w tej fazie zmagań na Flushing Meadows – w 2022 – była już niepokonana do samego końca i zdobyła tytuł.

Rywalką Świątek w ćwierćfinale będzie Jessica Pegula. Zawodniczki mierzyły się ze sobą już dziewięć razy, z czego sześciokrotnie triumfowała Polka, w tym dwukrotnie w Wielkich Szlemach. W 2022 roku – również na etapie ćwierćfinałowym – Świątek wygrała z Pegulą podczas Rolanda Garrosa i US Open.