A A+ A++

Zgodnie z obecnymi przepisami początek i koniec okresu, na który zatrzymane zostało prawo jazdy, dokładnie wskazuje decyzja właściwego starosty. Po upływie terminu końcowego ustaje przyczyna zatrzymania, jednak do „zwrotu” niezbędne było jeszcze uiszczenie opłaty ewidencyjnej, czyli 50 groszy, a także złożenie wniosku. 

Zniknęła opłata ewidencyjna, ale obowiązek pozostał

Wielu kierowców nie zdawało sobie z tego sprawy i wracało „za kółko” od razu po upływie okresu wyznaczonego decyzją starosty. Tym samym narażali się nawet na 30 tys. zł grzywny.

Od 1 lipca 2023 r. zniesiona zostanie opłata ewidencyjna za zwrot zatrzymanego prawa jazdy. Nie oznaczało to jednak, że zwrot zatrzymanego prawa jazdy przebiegał automatycznie. W art. 21 nowelizacji ustawy o kierujących pojazdami, zapisano, iż “Minister właściwy do spraw informatyzacji ogłasza w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej “Monitor Polski” komunikat określający termin wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających automatyczny zwrot zatrzymanego prawa jazdy”.

Czytaj więcej

Prawo jazdy będzie zwracane automatycznie bez wniosku

Kierowcy nie musieli więc wnosić 50 groszy opłaty ewidencyjnej, ale byli zobligowani do złożenia wniosku o zwrot prawa jazdy … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZmiana w miejskich biletach okresowych
Następny artykułAfD wygrywa wybory. Niemieckie media: To kryzys demokracji