A A+ A++

W przedpołudnie 1 września w Lęborku upamiętniono pod tablicą Pocztowców Gdańskich 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej – największego konfliktu XX wieku.

W uroczystości uczestniczyli samorządowy szczebla wojewódzkiego, powiatowego, miejskiego i gminnego na czele z burmistrzem Jarosławem Litwinem, starostą Tomaszem Litwinem, przewodniczących Rady Miejskiej i Powiatu Lęborskiego, wojska, służb mundurowych, kombatantów, harcerzy, reprezentantów placówek oświatowych, stowarzyszeń oraz instytucji. Obecne były też poczty sztandarowe 1. lęborskiego batalionu zmechanizowanego im. gen. Jerzego Jastrzębskiego, związku żołnierzy oraz lęborskich szkół.  

Burmistrz Lęborka Jarosław Litwin w swoim wystąpieniu przypomniał historię obrony Poczty Polskiej w Gdańsku, historii szczególnie bliskiej lęborczanom, którzy już 1949 roku postawili pomnik upamiętniający to bohaterską postawę pocztowców:

„Myśląc o wybuchu wojny w Polsce w 1939 roku przed oczami mamy czarno-białe klisze: żołnierzy wermachtu łamiących graniczny szlaban, bombardujące Wieluń samoloty czy wystrzały z dział pancernika Schleswig-Holstein.

Nam w Lęborku bliska jest jeszcze inna historia. Po mojej prawej stronie stoi pomnik poświęcony obronie Polskiej Poczty Gdańskiej. Mijamy go w ciągu roku wielokrotnie i bezwiednie, a przecież symbolizuje on wielką sprawę.

Napis na granitowej płycie brzmi: Bohaterskim Obrońcom Poczty Polskiej w Gdańsku w dziesiątą rocznicę. Pocztowcy Lęborka. 1 września 1949 roku. Zaledwie 4 lata po zakończeniu wojny, jeszcze w gruzach żyli tu ludzie, którzy postanowili upamiętnić obrońców poczty i dzięki nim właśnie tutaj się spotykamy. To piękna kontynuacja pamięci kolejnych pokoleń lęborczan (…).

Nie zapominajmy o obrońcach poczty i wszystkich tych, którzy polegli i którzy przeżyli, walcząc o wolną, suwerenną i niepodległą Polskę, walcząc o wolną Europę, walcząc za wolność naszą i waszą. Może przystańmy częściej, nie tylko 1 września, przy naszym pomniku? Pomyślmy, pomilczmy, pomódlmy się, pokażmy dzieciom. Niech ta pamięć trwa w kolejnych pokoleniach…”

Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, następnie kompania honorowa 1. lęborskiego batalionu zmechanizowanego oddała salwę honorową.

Po uroczystości pod Płytą Pocztowców w kościele pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbego przy ul. Kaszubskiej odbyła się msza św. w intencji ofiar II wojny światowej i o pokój na świecie. Po mszy, na cmentarzu parafialnym złożone zostały kwiaty i zapalone znicze na zbiorowej mogile zamordowanych więźniów filii obozu Stutthof oraz plutonowego Henryka Kellera.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł1. liga: Pogoń Siedlce – Stal Rzeszów. Relacja live i wynik na żywo
Następny artykułDwa podobne zaginięcia młodych w Warszawie jedno po drugim. Rodziny nie wierzą, że to samobójstwa