A A+ A++

Zadaszone lodowisko ma powstać przy okazji planowanej przebudowy Uranii. Modernizacja będzie w zasadzie kompletną przebudową, bo ze starej hali zostanie tylko szkielet.

Pisaliśmy już, że pieniądze na Uranię są — 132 mln zł na remont i rozbudowę. To decyzja samorządu województwa. Wyzwaniem będzie tylko zebranie części potrzebnej na wkład własny miasta.

— Teraz decyzja należy do Komisji Europejskiej, która zdecydowała, że projekt musi być najpierw ocenić inicjatywa Jaspers. Trwa między nami wymiana dokumentów, przeprowadzana jest analiza w zakresie pomocy publicznej. Gdy zakończy się pozytywnie, informacja zostanie przekazana Urzędowi Marszałkowskiemu — powiedziała nam pod koniec stycznia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka ratusza.

Jaspers jest przedsięwzięciem Komisji Europejskiej, Europejskiego Banku Inwestycyjnego oraz Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Cel jest prosty: udzielenie pomocy państwom członkowskim UE z Europy Środkowej i Wschodniej w przygotowaniu projektów ubiegających się o wsparcie funduszy strukturalnych oraz Funduszu Spójności.

Decyzję Komisji Europejskiej miasto ma poznać 19 lutego. Termin realizacji to 2023 r. Nowa hala będzie miała 4,5 tys. miejsc. Ale powstanie nie tylko nowa Urania, bo miasto chce też nowego lodowiska.

— Sztuczne lodowisko przewidziano od strony północnej, czyli od strony centrum miasta. Istniejące do tej pory lodowisko przewidziano do demontażu — mówi Zbigniew Szymula, rzecznik Ośrodka Sportu i Rekreacji w Olsztynie. — Poza sezonem zimowym nowe lodowisko będzie wykorzystywane jako rolkowisko. Projektuje się zadaszenie lodowiska przykrytego membraną dachową. Zadaszenie będą tworzyć żelbetowe ramy z pasami przeszkleń wspartych na konstrukcjach stalowych. Płyta będzie zasilana 35-procentowym glikolem propylenowym o temperaturze od -10 do -6 st. Glikol będzie przygotowywany w agregatach pracujących jako pompa ciepła. Podczas pracy agregatów zostanie odprowadzone ciepło, które zostanie wykorzystane w 100 proc. do celów grzewczo-wentylacyjnych obiektu.

pj

Czytaj e-wydanie
Gazeta Olsztyńska zawsze pod ręką w Twoim smartfonie, tablecie i komputerze. Roczna prenumerata e-wydania Gazety Olsztyńskiej i tygodnika lokalnego tylko 199 zł.

Kliknij w załączony PDF lub wejdź na stronę >>>kupgazete.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOstrzeżenie II stopnia o silnym wietrze!
Następny artykułOstrzeżenie meteorologiczne Nr 6/2020.