Czy Polska otrzyma reparacje od Niemiec? Wieluń był pierwszym miastem, które zostało zbombardowane podczas nalotów 1 września 1939 roku. O 4:40 i w kolejnych nalotach ofiarą padł m.in. szpital pw. Wszystkich Świętych, synagoga, kościół farny, a w gruzy zamieniono prawie 90 proc. centrum miasta.
W Muzeum Ziemi Wieluńskiej zakończyło się posiedzenie Rady ds. Samorządu Terytorialnego Narodowej Rady Rozwoju na temat reparacji z tytułu strat, jakie Polska i Polacy ponieśli z powodu bezprawnej i niesprowokowanej napaści Niemiec na Polskę w 1939 r. oraz późniejszej okupacji niemieckiej. To temat, który od wielu lat jest podejmowany w szczególności przez Arkadiusza Mularczyka, byłego wiceministra spraw zagranicznych oraz pełnomocnika Rządu ds. odszkodowań za szkody wyrządzone przez agresję i okupację niemiecką w latach 1939–1945. Wieluń jest pierwszym miastem, które podjęło uchwałę opisującą straty wojenne i wyrażającą poparcie dla dochodzenia przez Polskę od Niemiec reparacji.
R e k l a m a | Dalsza część artykułu pod reklamą
– Przeszłość nie przeminie. I nasza odpowiedzialność nie przeminie. My to wiemy. Jako prezydent Niemiec chcę państwa zapewnić: Nie zapomnimy! Chcemy i będziemy pamiętać. Bierzemy na siebie odpowiedzialność, którą nakłada na nas nasza historia. Chylę czoła przed ofiarami ataku na Wieluń. Chylę czoła przed polskimi ofiarami niemieckiej tyranii. I proszę o przebaczenie – mówił prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier w 2019 roku w Wieluniu, podczas 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej.
To właśnie te słowa znalazły się na odsłoniętej dzisiaj tablicy, która zawisła na ścianie dawnego kolegium pijarskiego, w pobliżu mie … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS